Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2024

ročník 33
26. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Jak dál s Dismanovým souborem?

    V Českém rozhlase se rozhořel boj o zachování samostatnosti, či sloučení Dismanova rozhlasového dětského souboru a Dětského pěveckého sboru. Přinášíme oficiální zprávy obou znesvářených subjektů – ředitele Centra uměleckých těles Jana Simona vers. zástupců Dismanova rozhlasového dětského souboru.

    Český rozhlas - hlavní budova v Praze. FOTO archiv

    Český rozhlas – vchod hlavní budovy v Praze. FOTO archiv

    Tisková zpráva ze 13. 10. 2014:

    Dismanův rozhlasový dětský soubor získá díky změnám lepší zázemí

    Posílení odbornosti novými lektory, manažerské vedení, důraz na umělecký a dovednostní rozvoj dětí, lepší zázemí pro realizaci projektů – to všechno jsou změny, které přinese plánované spojení Dismanova rozhlasového dětského souboru s Dětským pěveckým sborem. Díky systémovým změnám bude moci soubor Českého rozhlasu fungovat od ledna příštího roku efektivněji a zvýší svůj organizační, pedagogický i umělecký potenciál.

    O dětské členy se budou starat lektoři v oblasti rozhlasových forem, dramatu, hudby i techniky. Díky moderní a nově vystavěné struktuře budou mít tito odborníci dostatek prostoru a času na to, aby se mohli věnovat tomu, o co jde v souboru především – umělecký a dovednostní rozvoj dětí, a to v činnostech spojených s rozhlasovým vysíláním.Všechny důležité praktické a organizační rozhodnutí týkající se činnosti tělesa, pak budou v rukou odpovědného a zkušeného manažera, řekl Jan Simon, ředitel Centra uměleckých těles.

    Propojením Dismanova dětského rozhlasového souboru a Dětského pěveckého sboru vznikne od 1. ledna 2015 v rámci Českého rozhlasu jeden silný subjekt, který nabídne svým členům zejména lepší zázemí pro realizaci projektů. Odborní lektoři budou vybíráni především z řad stávajících rozhlasových pracovníků a absolventů souboru, kteří se znalostí specifického prostředí souvisejícího s dětskou uměleckou činnostímohli vhodně navázat na předchozí práci tohoto tělesa. Budou se věnovat mimo jiné výuce rozhlasových forem, dramaturgii, hlasové průpravě na mikrofon, pohybové výchově, herectví, pěveckému projevu, práci s rozhlasovou technikou či softwarem.

    Soubor bude zapojený do jednotlivých akcí a soutěží pořádaných Českým rozhlasem, jako jsou například Concerto Bohemia, Concertino Praga a festival Prix Bohemia Radio. V rámci zkoušek se budou konat exkurze ve vysílání a také návštěvy regionálních studií. Naším cílem je rovněž navázat spolupráci s mediálními partnery Českého rozhlasu: pražskou ZOO, Národním muzeem nebo stanicí Déčko České televize. Dále jednáme s Katedrou výchovné pedagogiky DAMU a zaměřit se chceme rovněž na festivaly pro děti a mládež, například Dítě v Dlouhé, Mezi ploty a Letní Letná, dodal Jan Simon.

    Soubor nese jméno svého zakladatele Miloslava Dismana, vynikajícího pedagoga a rozhlasového tvůrce. Pod Českým, dříve Československým, rozhlasem působí toto dětské umělecké těleso od roku 1935. Příprava členů Dismanova rozhlasového dětského souboru je směřována přímo k tvorbě rozhlasových pořadů, vedle toho pokračuje soubor v duchu dismanovských tradic ve všestranné kulturní výchově. Významná byla a je divadelní činnost i hudební průprava, stejně jako vedení dětí k výtvarnému cítění.

    CRo-image001

    Jiří Hošna
    tiskový mluvčí

    ///

    DRDS. FOTO archiv

    DRDS. FOTO archiv

    Zanikne Dismanův soubor po osmdesáti letech pod křídly Českého rozhlasu?

    Praha, 16. říjen 2014 – Osobnosti veřejného života, instituce, souboroví absolventi, rodiče dětí, příznivci a spolupracovníci vyjadřují podporu Dismanovu rozhlasovému dětskému souboru. Nesouhlasí se záměrem Českého rozhlasu reorganizovat unikátní umělecké těleso. Soubor, který za 80 let přežil dva tyranské režimy, nyní paradoxně čelí útoku svého zřizovatele, Českého rozhlasu.

    Management generálního ředitele Petra Duhana od 1. ledna 2015 ruší funkci uměleckých vedoucích – sbormistrů Dismanova rozhlasového dětského souboru, obsazenou donedávna manželi Fleglovými. Samotný soubor sloučí s Dětským pěveckým sborem (DPS). Činí tak bez předchozí diskuze s rodiči, členy, absolventy, spolupracovníky a především vedoucími souboru, kterým dává formální výpověď z důvodu „restrukturalizace“. Ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu Jan Simon, který je z podstaty své funkce za osud souboru odpovědný, dopisem ze 13. října spojení pouze oznámil rodičům současných členů – a to bez diskuze, respektive uvedení objektivních důvodů.

    Vedoucí souboru za 80 let jeho existence byli pouze tři. Předávání vedení souboru je vždy citlivá věc, která trvá několik let. Pan Simon svým krokem ohrozil 80 let trvající tradici porozumění a svobodné tvorby dětí, řekl Adam Rut, absolvent souboru a mluvčí narychlo vzniklé iniciativy Zachraňte DRDS a dodal: Tento krok prakticky přes noc vzbudil velkou vlnu odporu mezi členy, rodiči a absolventy souboru, kteří podepisují petici.

    Zmíněnou petici proti současnému postupu rozhlasu během 15. října podepsalo více než čtyřistapadesát lidí se souborem spojených. Petici, stanoviska a podporu vyjádřenou známými osobnostmi zveřejňuje iniciativa na www stránkách: http://zachrante-drds.cz.

    Mezi signatáři jsou například: spisovatelka Irena Obermannová, Alena Ježková, Ladislav Špaček, hudebník Daniel Fikejz, Břetislav Rychlík, Ivan Látal, Jiří Chalupa, Jiří Bábek, Pavel Vantuch, Přemysl Rut, herci: Václav Vydra, Jiří Vondráček, Jiří Ployhar, Berenika Kohoutová, novinář Adam Komers, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek, umělecký šéf Západočeského divadla Cheb Zdeněk Bartoš, prorektor UK Stanislav Štech, vedoucí katedry Divadelní vědy FFUK Petr Christov.

    Dovolte, abych vyjádřil znepokojení nad osudem Dismanova rozhlasového dětského souboru, píše umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Neradi bychom přišli o dětské účinkující pro naše divadelní inscenace, dodává. Současné dění kolem Dismanova souboru mě nesmírně rozladilo, stejně jako každého, kdo sledoval po celé čtvrtstoletí spolupráci Fleglových a DRDS s Terezínskou iniciativou a Památníkem Terezín. Postup vůči nim osobně považuji za doslova nedůstojný, rozhořčuje se Marta Kottová, předsedkyně historické skupiny Osvětim.

    DRDS-5 pozadavku

    POŽADAVKY INICIATIVY JSOU:

    – samostatný soubor a zachování funkce jeho sbormistrů/uměleckých vedoucích. Sloučení pěveckého a dramatického souboru je iracionální, náplň činností se liší, vedení vyžaduje jiné druhy dovedností, pro pěvecký sbor a dramatický soubor jsou přijímány děti s jiným talentem
    – důstojné zacházení se současnými vedoucími, kteří čtvrt století vedli soubor k úspěchu a prosperitě
    – transparentní výběrové řízení na vedoucí souboru, řízené širokou a nezávislou komisí. Nové vedení se souboru ujme od sezony 2015/2016
    – do konce sezony 2014/2015 soubor povedou jeho dlouholetí vedoucí, kteří se tak budou moci se souborem důstojně rozloučit, umožnit dětem dokončit rozdělanou práci a do řádně vypsaného výběrového řízení navrhnout své nástupce
    – důsledné prošetření celého incidentu radou ČRo

    Iniciativa věří, že děti nelze řídit excelovou tabulkou a předání vedení musí být pro ně citlivé a srozumitelné. Sloučení souboru s jiným tělesem, zánik funkce vedoucích a tedy de facto zánik souboru v podobě, jak ho známe, považuje iniciativa za tragédii nejen pro Český rozhlas, ale i kulturní prostředí celé země.

    Více informací:
    MgA. Adam Rut

    http://zachrante-drds.cz
    http://petice24.com/drds
    http://www.rozhlas.cz/drds/onas/

    http://nerustestanicipraha.blogspot.cz/

    DRDS graf-2

    ///

    DRDS, letní soustředění, Želiv 2013. FOTO archiv DRDS

    DRDS, Želiv 2013 (letní soustředění). FOTO archiv DRDS

    Dismanův rozhlasový dětský soubor (DRDS) letos vstupuje do jubilejní 80. sezony. Od svého vzniku je pod ochrannými křídly Českého rozhlasu. Za dobu existence se v souboru podařilo vychovat řadu osobností (například: Zdeněk Borovec, Libor Bouček, Tereza Duchková, Marek Eben, Jindřich Fairaizl, Kryštof Hádek, Markéta Hrubešová, Ester Janečková, Aťka Janoušková, Jitka Ježková, Livie Klausová, Pavel Kohout, Petr Kopta, Kateřina Kristelová, Kristýna Květová, Karel Kyncl, Petr Lněnička, Dana Morávková, Adam Novák, Sandra Nováková, Gabriela Osvaldová, Tereza Pergnerová, Jiří Ployhar, Václav Postránecký, Gabriela Přibylová, Radim Špaček, Tereza Tobiášová, Bohumil Švarc, Nataša Tanská, Jan Teplý ml., Tomáš Žatečka, Tomáš Töpfer, Radek Valenta, Josef Vinklář, Alena Vránová, nebo Pavel Vrba). Soubor vedli od roku 1990 na základě vítězství ve výběrovém řízení manželé Zdena a Václav Fleglovi, za jejichž působení se soubor dočkal řady úspěchů doma i v zahraničí.

    • Autor:
    • Publikováno: 21. října 2014

    Komentáře k článku: Jak dál s Dismanovým souborem?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,