Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Nejlepším operním festivalem je Janáček Brno

  Festival Janáček Brno obdržel jako první v České republice prestižní ocenění The International Opera Awards (významem přirovnávané k filmovým Oscarům), a to za nejlepší festival minulého roku. Uspěl v konkurenci festivalů Ruhrtriennale, Opera Holland Park, Festival della Valle d’Itria, Garsington Opera a Prototype Festival. Cenu na slavnostním galavečeru v londýnském Sadler’s Wells Theatre 29. dubna 2019 převzali ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman. Mezi dalšími oceněnými byla například Opera Vlaanderen (operní divadlo roku) nebo londýnská Covent Garden (inscenace roku).

  Jiří Heřman a Martin Glaser se radují z „operního Oscara“.
  Foto archiv

  Národní divadlo Brno se tím se svým festivalem dostává do společnosti těch nejlepších umělců a souborů z celého operního světa. Po pouhých šesti ročnících festivalu je to až neuvěřitelný úspěch…, řekl Martin Glaser, ředitel NdB. Šestý ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, který se konal od 17. listopadu do 5. prosince, byl rekordní rovněž diváckou účastí (13 278 platících diváků z více než třiceti zemí světa, což představuje více než 95 % průměrnou návštěvnost).

  Je to pro nás operní Oscar a věříme, že pro celou Českou republiku je to významný kulturní počin a že jsme do světa vyslali signál, že dílo Leoše Janáčka žije, a to nejenom v zahraničí, ale i v Čechách, uvedli Martin Glaser s Jiřím Heřmanem, kteří cenu převzali.

  The International Opera Awards vznikla v roce 2012 s cílem podporovat výjimečné počiny a umělce na poli operního umění na celém světě. Mezi patrony organizace patří osobnosti, jako jsou Sir Thomas Allen, Janet Baker či Mirella Freni. Každý rok porota složená z předních odborníků vybírá ceny v osmnácti kategoriích zahrnující jak jednotlivé umělecké výkony, tak např. nejlepší inscenace, světovou premiéru, orchestr či operní soubor.

  Festival Janáček Brno 2020 se bude konat v termínu 28. 9. – 16. 10. 2020. Festival slavnostně zahájí premiéra nové inscenace opery Osud Leoše Janáčka. Program festivalu Janáček Brno 2020 bude zveřejněn v termínu 1. 12. 2019 při příležitosti preview koncertu špičkového souboru Pavel Haas Quartet v divadle Reduta v Brně. Od prosince letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek na festival.

  Abychom zkrátili příznivcům našeho bienále čekání, připravili jsme již v tomto roce sérii preview akcí a koncertů, které se v Brně na podzim odehrají. V říjnu to bude naše výborná produkce Janáčkovy Její pastorkyně, kterou budeme přenášet pomocí platformy Opera Vision do celého světa. V listopadu se návštěvníci mohou těšit na slavnostní první recitál na originálu zrestaurovaného Janáčkova klavíru Ehrbar v Památníku Leoše Janáčka a další atraktivní koncerty, doplnil Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB.

  Informace o festivalu Janáček Brno 2020 a preview koncertech budou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.janacek-brno.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2019

  Komentáře k článku: Nejlepším operním festivalem je Janáček Brno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,