Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Inspirace západním modelem divadla

  V Jihlavě se chystá zahájit provoz Operní divadlo Jihlava, první profesionální operní scéna na Vysočině.

  Operní divadlo Jihlava zahájí svou první sezonu sice až na podzim roku 2019, představí se ale již 16. září letošního roku slavnostním galakoncertem, na kterém se objeví jak soubor tak i vedení divadla. Jeho domovskou scénou se stanou prostory jihlavského Domu kultury (DKO), které nabízejí dostatečné zázemí pro soubor, orchestr i vedení divadla.

  Za vším stojí nadějný operní pěvec z Horní Cerekve Ondřej Slavičínský. Ten spolu s kolegy navštěvuje místa po České republice s úspěšným projektem (Ne)jen operní koncerty. Je škoda, že tak velký kraj s dlouholetou kulturní tradicí má pouze jednu profesionální scénu, a to činoherní – Horácké divadlo Jihlava, kde operní a operetní produkce nejsou. Proto přišel nápad založit vlastní operní scénu, která by působila právě v tomto krajském městě a doplnila by chybějící segment divadla, přiblížil své myšlenky budoucí ředitel Ondřej Slavičínský. Divadlo se chce zaměřit i na laiky a studenty, pro které plánuje speciální program, kde se setkají s operní tvorbou v přímém kontaktu. V plánu jsou i zájezdová představení. Navíc by nová scéna měla divákům nabídnout jako jedna z mála scén v Česku mladé talenty i vzácné hosty.

  Vedení Operního divadla Jihlava. FOTO Facebook

  První premiérou první sezony se stane na podzim roku 2019 opera Petra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin. Tato drama-opera plná nejrůznějších emocí, které si umíme jen představit, je o zamilovaných, mladých a nezkušených lidech. Čili dílo, kde se hodí krásný dvacetipětiletý tenor, který vyznává svou lásku své stejně staré kolegyňce, a ne padesátiletý obtloustlý pěvec vyznávajíc své city stejně staré pěvkyni. Samozřejmě to myslím s nadsázkou. Role bych obsazoval dle jejich charakteru a věku, žádá-li to dějová linie, osvětluje volbu titulu Slavičínský.

  Ondřej se již před nějakou dobou začal ptát šikovných a nadaných absolventů konzervatoří, JAMU a HAMU, zda by se tohoto projektu chtěli zúčastnit. Tuto drama-operu jsme zvolili hlavně díky možnosti obsadit mladé pěvce, což je pro naše divadlo podstatné. Hra nabízí plno nejrůznějších emocí, zamilované, mladé a nezkušené lidi, dodává produkční Operního divadla Tomáš Kucej.

  ODJ chystá i netradiční akce a koncerty. Repro ODJ

  Operní divadlo Jihlava by se mělo lišit od konkurenčních scén v naší zemi. Chtěli bychom, aby naše scéna byla inspirována „západním modelem divadla“. Mladé nadějné umělce si divadla zavřou do zkušebny, vypiplají si je a pak je posílají do zahraničí a jsou na jejich úspěchy pyšní a chlubí se s nimi. Proto by tato operní scéna byla otevřená mladým nadějným pěvcům a hudebníkům, kteří si zaslouží dostat šanci posunout se ve své kariéře a něco v životě dokázat, charakterizuje budoucí přístup Slavičínský.

  Nová operní scéna nebude působit pouze v Jihlavě, zaměří se také na prázdná divadla v Česku i zahraničí. V současnosti vedení divadla hledá partnerské divadlo v zahraničí, kde by umělecký soubor mohl zdokonalovat své zkušenosti a zároveň rozšiřovat podvědomí o Vysočině a krajské Jihlavě. Speciální program připravuje také pro laiky a studenty, kteří budou moci nakouknout pod pokličku operní tvorby.

  Facebook: https://cs-cz.facebook.com/opernidivadlo/

  ///

  Ondřej Slavičínský. FOTO web Ondřeje Slavičínského

  Ondřej Slavičínský

  Narodil se v květnu roku 1998 v Pelhřimově a své hudební vlohy objevil náhodou ve svých 13 letech, kdy svůj talent projevil na Základní umělecké škole v Jihlavě u ředitelky Mgr. Dany Fučíkové. Od roku 2014 studoval na Konzervatoři Brno u MgA. Hany Škarkové klasický zpěv, nyní studuje na Mezinárodní konzervatoři Praha u profesora Romana Janála, který je sólistou Národního divadla.

  Slavičínský stojí za organizováním projektů jako jsou Vánoční benefiční koncerty či (Ne)jen operní koncerty.  Za svůj talent obdržel Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – dřevěnou medaili určenou mladým osobnostem, u kterých se předpokládá perspektivní růst.

  V Operním divadle Jihlava působí jako ředitel, zakladatel a také jako vystupující umělec.

  Tomáš Kucej

  Divadlo je mu blízké zejména díky působení v několika oblastních divadelních souborech a psaní autorských her. Posledních pět let pracoval jako redaktor v několika regionálních médiích.

  V Operním divadle Jihlava působí jako produkční a tiskový mluvčí.

  Kontakt: produkce@opernidivadlo.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 15. dubna 2018

  Komentáře k článku: Inspirace západním modelem divadla

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Sympatické rozhodnutí.
   Ale chybí mi tu jakákoli zmínka o praktické produkci: kde se bude zkoušet, kde se bude hrát, jak se provoz souboru zajistí ekonomicky. Můžete to upřesnit?
   A pak nerozumím onomu „západnímu modelu“, asi jsem ho v evrospké opeře kolem našich hranic, kterou trochu víc sleduji, přehlédl, můžete mě navést na správnou cestu? Děkuji.

   17.04.2018 (22.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,