Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Improvizátor nesmí být pasivní

  Tříčlenná divadelní improvizační skupina IMPRA brázdí se svými představeními republiku. Hanny Firla, Ondřej Král a Igor Ochepovsky, studenti pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka, nedávno zvítězili ve Studentské Thálii 2015 v sekcích Autorský tvar uměleckých škol a Výtvarný nápad a odnesli si Cenu prezidenta Herecké asociace.

  Impro: Ondřej Král, Igor Ochepovský, Hanny Firla. FOTO archiv souboru

  Impro: Ondřej Král, Igor Ochepovský, Hanny Firla. FOTO archiv souboru

  Soutěž, jejíž finále se konalo Nové scéně Národního divadla, je – jak se říká – „nakopla“: Je to další hnací motor směrem vpřed. Umožnila nám posunout se zase o kus dál, říkají. Zatímco Hanny a Ondra při svých show na místě a bez přípravy vytvářejí příběh, jehož další vývoj může ovlivnit momentální nápad, rekvizita, nebo třeba člověk z publika, Igor je doprovází na kytaru. Může se stát cokoli, říkají.

  Mladistvá schopnost dělat si ze všeho legraci prostupuje i naše setkání. Chci vědět, kdo je ovlivnil. Všichni na světě. Především jsme fanoušky Jaroslava Duška a také Voskovce a Wericha. Ale hlavně jsme to my sami, kdo se vzájemně ovlivňujeme a inspirujeme. Pro většinu diváků je improvizace záhadou. Proto se další dotaz týká schopností dobrého hereckého improvizátora. Čekat nějakou vyčerpávající analýzu by ale bylo naivní: Improvizátor nesmí být pasivní. Schopnosti? Určitě by nemělo chybět trojité salto s pěti vruty, smějí se.

  Firla, Ochepovský a Král na Nové scéně po vítězství na Studentské Thálii. FOTO archiv souboru

  Firla, Ochepovský a Král na Nové scéně po vítězství na Studentské Thálii. FOTO archiv souboru

  Porota Studentské Thálie ocenila sepětí živé hudby a herectví nebo práci s projekcemi, na které IMPRA kreativně a pohotově reagovala. Ptám se, jak začínali: První měsíce jsme odehráli několik představení jen ve dvou (Hanny a Ondra), bez hudebního doprovodu. Poté přišel Igy (Ochepovsky) a IMPRA byla kompletní. Zajímá mě složení publika: Žádný věkový limit neexistuje, ale vzhledem k většině prostorů, po kterých momentálně kočujeme převažuje naše generace.

  IMPRA dokončila letošní tour, která měla podtitul Nové formy. Diváci mohli neustále se měnící představení vidět v pardubickém Áčku, v ostravském Vrtule Clubu, v H-clubu v Šumperku a v prostoru Radlická – kulturní sportovna v Praze.

  ///

  Více na i-DN:

  Studentská Thálie měla téma Salva


  Komentáře k článku: Improvizátor nesmí být pasivní

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,