Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Studentská Thálie měla téma Salva

  Ve středu 11. března se na Nové scéně Národního divadla předávaly divadelní a literární třetího ročníku ceny pro mladé umělce Studentská Thálie. Letošním soutěžní téma znělo: Salva – slova a jiné třeskuté věci.

  Impra s prezidentem herecke asociace Jiřím Hromadou. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Impra s prezidentem Herecke asociace Jiřím Hromadou. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Salva je ohlušující rána nebo oslava plná jisker. Jdeme napříč žánry a vytváříme větší či menší salvy pomocí slov, hudby, tance či improvizace, osvětlila letošní téma Dana Benešová Trčková, která soutěž vymyslela a organizuje ji. V 17 hodin začala ve foyer Nové scény vernisáž výstavy k tématu soutěže a autorské čtení vybraných účastníků literární části. Od 18 hodin se pak na jevišti Nové scény představila krátká představení pěti skupin nominovaných v dramatické sekci. O půl deváté se pak konal galavečer s předáváním cen, kterého se zúčastnila řada předních osobností české kultury, mezi jinými prezident Herecké asociace Jiří Hromada, herci Martina Hudečková, Petra Horváthová a Tomáš Valík nebo ekonom Tomáš Sedláček. Večer se konal ve spolupráci s televizí Prima, jejíž designéři předali cenu za výtvarný nápad.

  Hanny Firla. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Hanny Firla. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Cenu za Autorský tvar uměleckých škol převzala skupina IMPRA z Konzervatoře a vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, jejíž člen Hanny Firla získal také cenu prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady. Mezi skupinami z neuměleckých škol byli nejúspěšnější UnderZ z Gymnázia Na Zatlance. V literární sekci Autorský počin zvítězil se svou povídkou Stanislav Matura z Konzervatoře Teplice. Předávání cen se účastnily herečky Martina Hudečková a Petra Horváthová, herec Tomáš Valík nebo ekonom Tomáš Sedláček.

  Designéři TV pořadu Jak se staví sen televize Prima předali speciální cenu za výtvarný nápad. Putovala rovněž za skupinou IMPRA, která tak letošní ročník Studentské Thálie zcela ovládla. Jejich výkon skvěle doplnila a inspirovala live projekce, na kterou herci pohotově reagovali. K mým favoritům ale patřila choreografie The Purge Aleše Hanzlíka z Tanečního centra Praha, okomentovala ceny zakladatelka a organizátorka soutěže Dana Benešová Trčková.

  Impra s designéry Primy Martinou Pištělákovou a Lukášem Lipertem. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Impra s designéry Primy Martinou Pištělákovou a Lukášem Lipertem. FOTO ROBERT ČÍŽEK

  Vítěz literární části Stanislav Matura pojal téma Salva velmi temně. Ve své krátké próze zasazené do blíže neurčené totalitní společnosti popsal myšlenky vězně, který čeká na trest smrti, a jeho kata. Na jeho příspěvku jsme se shodli v podstatě jednomyslně. Šel do hloubky, svou povídku napsal zkušeně a zajímavě, řekl člen poroty literární sekce Autorský počin Vít Benešovský.

  Vybraným účastníkům soutěže se budou dále věnovat spisovatel Petr Koudelka a básník Lubomír Brožek. Budou mít možnost se představit na tradičním autorském čtení Ozvěny Studentské Thálie a na Poetickém fóru v Knihovně Václava Havla.

  Vít Benešovský

  • Autor:
  • Publikováno: 16. března 2015

  Komentáře k článku: Studentská Thálie měla téma Salva

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,