Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  IDU rozdělilo rekordní finanční prostředky

  IDU v roce 2023 flexibilně reagoval na potřeby zřizovatele (Ministerstvo kultury ČR) v souvislosti s implementací Národního plánu obnovy (NPO). Prostřednictvím těchto finančních prostředků IDU rozdělil 21 331 676,02 Kč a podpořil 440 umělců a projektů zejména z oblasti scénických umění a hudby.

  Foto: archiv IDU

  Prostřednictvím finančních prostředků na internacionalizaci přerozdělilo IDU profesionálům v uplynulých dvou letech rekordní objem prostředků. V tom vidím výrazný přínos pro české umělce, kulturní manažery a profesionály v oblasti mezinárodní spolupráce, říká ředitelka IDU Pavla Petrová.

  Z prostředků Národního plánu obnovy byly podpořeny dva programové projekty na loňském 15. ročníku Pražského Quadriennale, největší světové přehlídce scénografie, performance designu a architektury. Šlo o sérii přednášek a rozhovorů o současné scénografii PQ Talks a program technologických workshopů a přednášek 36Q°+H40. V rámci 42 diskuzních a prezentačních bloků vystoupili*y na PQ Talks mluvčí z více než 50 zemí světa. Technologický program 36Q° nabídl 5 praktických workshopů zaměřených na práci s nástroji jako motion capture, mixed reality nebo interaktivní světla a lasery. Navazující série 9 přednášek mapovala možnosti praktického užití nových médií a technologií na příkladech z jihovýchodní Asie, Austrálie a Nového Zélandu, Západní Evropy a USA i Česka.

  Proexportní hudební kancelář Institutu umění SoundCzech v roce 2022 a 2023 prostřednictvím NPO v rámci výzev LinksOUT podpořila výjezdy 103 hudebních profesionálů na konference a programy ProVisit do Stockholmu, Varšavy, Berlína a Hamburku. Podpořili jsme 5 koncertních vystoupení českých hudebních umělců, které si festivaly vybraly. Čeští hudební umělci a profesionálové se účastnili networkingových aktivit na americkém kontinentu na prestižních akcích SXSW Austin (Texas) MUSEXPO, Burbank (Kalifornie), Indie Week (New York), M for Montréal a Montréal Mundial v Kanadě , říká projektová koordinátorka SoundCzechu Monika Klementová. Za výrazný úspěch roku 2023 považuje i fakt, že česká delegace byla vůbec první evropskou na jedné z největších hudebních akcí All About Music v indické Bombaji, kde se představil hudební producent badfocus a Lenka Morávková s projektem Bohemian Cristal Instrument. Česká hudební scéna měla také zastoupení na festivalu Musexpo, M for Montréal a Montréal Mundial‘, kde vystoupila Lenka Dusilová.

  V rámci dvou otevřených výzev jsme do oblasti scénických umění v roce 2022 rozdělili téměř 3 miliony Kč z NPO. Prostředky z NPO umožnily posílit prezentaci českých scénických umění na prestižních zahraničních veletrzích a festivalech, letos se čeští umělci představí například v USA, Kanadě, Hong Kongu, Arménii, Španělsku, Francii či Srbsku. Podařilo se rovněž více rozvinout spolupráci nejen s evropskými partnery, ale i se vzdálenějšími kulturami a destinacemi, kde byly vztahy rozvíjeny především formou kurátorovaných misí do zahraničí pro skupiny divadelních a tanečních profesionálů/profesionálek, říká za Oddělení mezinárodní spolupráce její vedoucí Martina Černá Pecková.

  Prostředky z NPO též umožnily realizaci řady vzdělávacích programů a akcí. Podpořena byla tvůrčí spolupráce dramatiků, dramaturgů a překladatelů ze střední Evropy, v rámci nějž vznikly 4 nové hry autorů a autorek z ČR, Slovenska a Ukrajiny. Řada kontaktů se zahraničními partnery je dále rozvíjena v HI PerformanCZ: Visitors´program, který je určen zahraničním profesionálům. V loňském roce představil mezinárodnímu publiku v rámci PQ+ současné inscenace, instalace a projekty. Do programu bylo přímo zapojeno 200 zahraničních odborníků a dalších cca 800 hostů ze zahraničí.

  Díky podpoře z NPO mohla ČR v roce 2023 hostit zasedání exekutivy Mezinárodní asociace divadelních kritiků AICT a v roce 2024 bude hostit zasedání exekutivy Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež ASSITEJ.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2024

  Komentáře k článku: IDU rozdělilo rekordní finanční prostředky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,