Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Hvězdy evropského loutkářství v Praze

  Hlavním lákadlem letošního Nekropolis festivalu jsou zkušení matadoři evropské loutkářské scény Ariel Doron a Gianluca Di Matteo. Italský loutkář Gianluca Di Matteo představí v Akropoli jemné zamyšlení nad samotou a láskou s názvem Il caffé delle ombre o loutkáři, který ztrácí naplnění ve své práci. Izraelská hvězda nezávislé loutkářské scény Ariel Doron pak na festivalu předvede svoji úspěšnou a působivou loutkovou show Plastic Heroes, ve které hrají hlavní roli dětské hračky.

  Italský loutkář Gianluca Di Matteo představí v Akropoli jemné zamyšlení nad samotou a láskou s názvem Il caffé delle ombre o loutkáři, který ztrácí naplnění ve své práci. Foto: archiv festivalu

  Ariel Doron exceloval na významných festivalech po celé Evropě a jsem ráda, že se nám i přes současnou situaci podařilo domluvit jeho vystoupení v Praze, doplňuje ředitelka pořádajícího Studia Damúza Zuzana Cajtlerová.

  Kromě zkušených loutkářů a jejich divadelních hitů festival divákům nabídne také ochutnávky toho nejnovějšího z mladé tvorby. Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Akropoli ukážou výsledek workshopu pod vedením loutkáře, herce a režiséra Matiji Solce v podobě inscenace DEMASK. Ten se svým souborem Teatro Matita navíc odehraje také intermediální kabaret The Hatchet. Umožní návštěvníkům festivalu nahlédnout do procesu vzniku inscenace EXIT souboru Fekete Seretlek, který budou diváci mít možnost vidět úplně poprvé. Chybět nebude ani výtvarně zvukový projekt Prefaby souborů Mir.theatrePlata Company, který získal v sezoně 2019/2020 Cenu Divadelních novin.

  Izraelská hvězda nezávislé loutkářské scény Ariel Doron pak na festivalu předvede svoji úspěšnou a působivou loutkovou show Plastic Heroes, ve které hrají hlavní roli dětské hračky. Foto: archiv festivalu

  Každý festivalový den bude zakončen večerním koncertem hudebníků a divadelníků z Rakouska a Slovinska. Návštěvníci festivalu uslyší slovinské Duo Zajtrk, jam session Oscara Anatoliho, Petry Onderuf a Claudie Schwab, Wild String Trio nebo unikátní hudební projekt Etno Histeria United – mezinárodní skupinu hudebníků, která jako základ pro svou tvorbu používá lidovou hudbu, ze které se rodí společná melodie. Etno Histeria World Orchestra je projekt, který už skoro dvacet let tvoří celosvětovou komunitu čítající přes tisíc hudebníků, kteří se pokaždé setkají v jiné sestavě a na jiném místě, a vytváří tak nový unikátní repertoár, dodává hudební dramaturg festivalu Matija Solce.

  Divadelní část festivalového programu letos proběhne v rámci mezinárodního projektu evropské spolupráce s názvem Puppets & Design, jehož cílem je přetvářet objekty každodenní potřeby v nástroje umožňující dialog. Toho dosahuje propojováním umělců z oblasti loutkového divadla s průmyslovými designéry, což oběma skupinám poskytuje inspiraci k novým tvůrčím přístupům a integraci nových uměleckých nebo technických prvků do praxe, což přispívá k rozšíření jejich cílových skupin. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Hvězdy evropského loutkářství v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,