Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Husa na provázku otevírá soubor 60+

  Do nového roku Divadlo Husa na provázku vstupuje s novým amatérským souborem seniorů s názvem 60+. Vzdává tím hold myšlence, která stála u zrodu Studia Dům, amatérského divadla založeného režisérkou Evou Tálskou v Brně v roce 1991. Studio Dům bylo tehdy koncipováno jako umělecký soubor propojující inscenační tvorbu s alternativní divadelní školou pro dospívající. Nově zřízené Studio 60+ se má naopak od ledna věnovat dlouhodobě opomíjené věkové skupině seniorů. Pro brněnské divadelníky přitom podle jejich slov nejde o momentální novoroční předsevzetí, ale o přirozený další krok k naplňování dlouhodobé vize Divadla Husa na provázku.

  Husa na provázku. Foto: archiv redakce

  Už při příchodu na Provázek v roce 2019 jsme se s mou předchůdkyní Annou Davidovou vyznali z touhy otevřít divadlo různým typům tvůrců a co nejrozmanitějšímu publiku. Hodně jsme spolu tehdy mluvili o místě, kde se budou v tvořivém rozhovoru o naší současnosti setkávat lidé různých generací, životních zkušeností i perspektiv a kde budou moci zaznívat i ty hlasy, které coby většinová společnost opomíjíme, zpravidla k naší vlastní škodě. Izolaci, do níž se vlivem koronavirové pandemie i současné ekonomické situace dostávají české seniorky a senioři, zhoršenou snad ještě občasným pokušením nás mladších mluvit o nich bez nich, proto vnímáme velmi citlivě. Amatérským souborem s názvem Studio 60+, který teď na Zelném trhu otevíráme, se chceme pokusit přitáhnout seniorky a seniory k divadlu, zprostředkovat jim osobní zkušenost s divadelní tvorbou a poskytnout jim zázemí a nástroje, díky nimž budou moci o tématech, která je zajímají, promlouvat vlastním hlasem. S kolegy už se na tenhle vpád nové energie, životní zkušenosti a inspirace těšíme, přibližuje motivaci ke zřízení Studia 60+ umělecký šéf divadla Martin Sládeček.

  Cílem studia je nabídnout seniorům možnost vzdělávat se v oblasti divadelní teorie i praxe, pravidelně se scházet, svobodně tvořit a zúročit své dříve nabyté pracovní a životní zkušenosti novými nečekanými způsoby. Pěstovat mezigenerační dialog o tématech, která se dotýkají nás všech, a podtrhnout, že Divadlo Husa na provázku, přitahující současnými tématy, jež zpracovává, zejména mladé lidi a studenty, je současně otevřeno i starším generacím, shrnuje novopečená vedoucí Studia 60+ divadelní lektorka Marie Klemensová.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. ledna 2023

  Komentáře k článku: Husa na provázku otevírá soubor 60+

  1. Elisa Burberi

   Avatar

   Dobrý den,
   kolik trvá kurz a jaké jsou termíny a cena?
   Děkuji
   Elisa Burberi (Italka, která mluví česky)

   07.01.2023 (12.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,