Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Hudba k siréně v únoru nekončí

  Poslední z dvacítky nových skladeb ke zkoušce sirén představí Orchestr BERG ve středu 3. února. Novinku Marka Keprta v přímém přenosu z unikátního secesního kostela sv. Vojtěcha v Praze – Libni vysílá Český rozhlas Vltava, poslechnout si ji můžete i jako živé video na Facebooku. A brzy se snad skladby rozeběhnou po celém Česku, aby potěšily nové posluchače například v lázeňských městech, na školách nebo jako doprovodné akce nejrůznějších festivalů.

  Díky iniciativě Orchestru BERG vznikl u příležitosti jeho 20. sezóny unikátní katalog 20 nových skladeb od 20 českých skladatelů. Součástí všech je znějící siréna, tak jak ji znají obyvatelé České republiky z pravidelné zkoušky sirén. Všichni skladatelé se museli popasovat s netradičním zadáním, společně jsme pečlivě vybírali místa konání akcí. Někteří chtěli sirénu hlasitější, jiní naopak tišší, řada z nich psala pro svou bývalou školu nebo současné působiště, v jednom případě jsme do vzniku skladby i jako interprety dokonce aktivně zapojili studenty gymnázia, uvádí Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG a dramaturgyně projektu. Kromě škol, univerzit či vědeckých institucí zazněly novinky například v bazénu, na koupališti, v tiskařské dílně, v kostele nebo v parku.

  Otevřete okno a pusťte si Vltavu, to byla instrukce pro naše posluchače vždy první středu v měsíci. Právě spojení zvuku z éteru a z okolního prostředí je jeden z kouzelných momentů celého projektu. Živé vysílání je součástí hry, díky němu se posluchač stává účastníkem jedinečného happeningu, říká Jaroslava Haladová, šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava, který byl po celé dva roky koprodukčním partnerem Hudby k siréně. Projekt také reprezentoval Český rozhlas na významné rozhlasové přehlídce Prix Europa v Berlíně, kde velmi dobře zarezonoval, dodává.

  Autorem poslední novinky je Marek Keprt, skladatel, klavírista, dramaturg a organizátor festivalu MusicOlomouc. Jak přiznává, měl ze zadání Orchestru BERG velkou radost: Mám pocit, že zkouška sirén tu pro mne byla odjakživa. Vždy mne fascinovala její ,hudebnost‘. Není pro mne rušivým elementem, něčím, co se nabourává do běžného dne. Naopak ji vnímám jako krásný hudební fenomén. Názvy Keprtových skladeb jsou vždy mimořádně poetické – Plavě proChvěla stínem ouška je název té, která zakončí neméně poetickou sérii Hudba k siréně.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. února 2021

  Komentáře k článku: Hudba k siréně v únoru nekončí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,