Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Hrazdy nad Trutnovem (No. 0)

  O nadcházejícím víkendu 3. – 5. června se v poklidném podkrkonošském městě rozpoutá třídenní novocirkusové běsnění jménem CIRK-UFF, které do ulic i do divadla přivede české i zahraniční akrobaty, žongléry, performery, hudebníky, mimy, provazochodce, ohňostrůjce, loutkoherce, báječné ženy v podivuhodných kolech, průvod na chůdách a kdovíkoho a kdovíco ještě. V úvodním díle blogového zpravodajství něco málo nejen o tom, co bude, ale i jak to začalo a jak jsem se k tomu dostal. Jako přívažek též tři odkazy na vjemy, které nejsem s to slovy zprostředkovat.

  Na počátku byla budova

  Bývalý kulturní dům přestal třicetitisícovému Trutnovu v novém tisíciletí stačit. Město tedy rozhodnulo o výstavbě nového společenského centra – a protože trutnovští nejsou žádní troškaři, nový kulturák je stavbou vskutku velkorysou. Multifunkční zařízení umožňuje jak pořádání plesů, koncertů či kongresů, tak zcela plnohodnotný divadelní provoz s elevovaným hledištěm (tedy žádné židle na parketu), a to dokonce ve variantách kukátkového prostoru i arény – nebudu patrně jediný, komu možnosti sálu bezděky připomněly slavný Gropiův návrh totálního divadla.

  Tento novodobý chrám uměn – pojmenovaný po jednom z významných trutnovských rodáků, spisovateli, revolucionáři a básníkovi Uffo Hornovi (1817-1860) UFFO – právě končí svou první sezónu: oficiálně a slavnostně UFFO „vzlétlo“ 24. září 2010. Mezi desítkami uskutečněných akcí (jejich archiv včetně poctivé foto- i videodokumentace naleznete na www.uffo.cz, prvním ze slíbených odkazů, na němž si z videoukázek můžete udělat o dotyčném sálu poměrně přesnou představu) bylo i hostování cirku La Putyka, jehož úspěch inspiroval ředitele centra Libora Kasíka k nadcházející akci.

  Už v mých prvních plánech na rozjezd našeho Uffa jsem uvažoval o založení nové tradice formou divadelního festivalu, říká. Když jsem pak viděl, jak trutnovské publikum přijalo představení La Putyka a zároveň, jak reagovali jeho protagonisté na inspirativní scénický prostor Uffa, bylo mi jasné, kudy se chystaný festival bude ubírat.

  a zrodil se CIRK-UFF

  La Putyka vystoupila v Trutnově v listopadu 2010 – to, že se podařilo zorganizovat za krátkou dobu tak velkoryse koncipovaný festival, je samo o sobě nepochybně obdivuhodné. O dramaturgii festivalu se staral tým pražského Cirqueonu (David Kašpar, Šárka Maršíková a Veronika Štefanová), díky nimž je věru na co se těšit: vedle řady českých novocirkusových, akrobatických či žonglérských seskupení (pražský Cirkus Mlejn či nový projekt SKUTRů a Adély Laštovkové-Stodolové) vystoupí i atraktivní zahraniční hosté v čele s francouzským souborem Akoreacro (viz Sněz mě, ale poroď mého potomka a nauč ho létat), švýcarskou Compagnie des pieds perchés či britským Collectif and then…

  Nemá snad příliš smyslu opisovat sem celý festivalový program – lepší přehled o něm získáte na festivalovém webu www.cirkuff.cz (toť druhý z oněch slovy nezprostředkovatelných odkazů), taktéž včetně videoukázek, upoutávek a profilů jednotlivých produkcí a souborů.

  Jak se mi to stalo

  Budete-li od mého blogového zpravodajství očekávat vysoce odbornou teatrologickou zprávu o viděném, budete nevyhnutelně zklamáni: má odborná, ale vlastně i divácká zkušenost s novým cirkusem je mizivá. Když jsem se před Veronikou Štefanovou zmínil o svém úmyslu přijet se do Trutnova podívat, navrhla, abych tedy o festivalu i psal – a redaktor i-DN Vladimír Hulec souhlasil…

  Tímto se tedy dopředu vyviňuji a raději naznačím, co od tohoto blogu čekat můžete: mírně dojmologický, ale zcela upřímný pokus o zachycení viděného z pohledu obvykle činoherního diváka a recenzenta – a také o zprostředkování festivalové atmosféry, ať už bude jakákoliv. Je samozřejmě možné, že budete zklamáni i tak: v tom případě vás odkážu na webkameru snímající festivalové centrum (www.trutnov.cz/divadlo), která bude festivalovou atmosféru snímat přesněji a non-stop a možná zachytí i něco z bohatého venkovního programu. Je však bohužel poněkud statická, obraz se obnovuje jednou za několik minut. Proto pokud se nechcete spolehnout jen na web kameru a mé psaní, přijeďte raději do Trutnova sami. Mělo by to stát za to.


  Komentáře k článku: Hrazdy nad Trutnovem (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,