Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hradecký festival letos jinak

  Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů, který oslavil v loňském roce 25. narozeniny (a jeho Open Air Program 20. narozeniny), se letos neuskuteční v tradiční podobě, na jakou jsou divadelníci i jejich diváci zvyklí. Přesto se tři hlavní organizátoři celé akce, a to Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt rozhodli připravit alternativní, a přesto atraktivní program, který připomene oslavu divadla.

  Za normálních okolností se produkce pořádají pod širým nebem na různých místech Hradce. Foto: archiv redakce.

  Hledali jsme způsob, jak i v současných nepředvídatelných a proměnlivých podmínkách alespoň malou oslavu kultury a rozloučení se s divadelní sezónou zorganizovat. Současná omezení nám nedovolí otevřít sady, postavit stany, hrát každý den v divadlech i na ulicích. Nemůžeme přivézt kohokoli ze zahraničí. Záměrně proto připravujeme projekt, který je jiný, uvádí ředitelka Klicperova divadla ​Eva Mikulková​.

  V Hradci Králové se tak uskuteční ​ v termínu 26.–28. 6.​ mimořádný ročník divadelního festivalu s podtitulem ​LETOS JINAK​, který se odehraje na parkovišti ​Flošna​ a v letním kině Širák​. Festival bude dominantně realizován formou drive-in divadla. Tento formát, který respektuje veškerá vládní a hygienická opatření a který umožňuje pružnou regulaci počtu diváků, je inspirovaný projektem Artparking ​společnosti Art Prometheus, která jej pořádá v​ pražských Holešovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov.

  Chceme využít toho, že máme termín, na který jsou lidé zvyklí, a nabídnout ho nejenom sobě samým, ale také dalším kulturním organizacím v Hradci Králové, regionu i celé ČR. Chceme podpořit nezávislou scénu, která není v současné době finančně soběstačná,​ doplňuje ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt ​Barbora Hodonická​. Do projektu se proto zapojí i další královéhradecké kulturní subjekty jako je Filharmonie Hradec Králové a kino Bio Centrál.

  S ohledem na předpokládané teplé červnové počasí bude hlavní program na Flošně po všechny tři dny rozdělen do tří večerních programových bloků se začátky v 18.00, ve 20.30 a ve 23.00. Diváci budou moci program sledovat z pohodlí svých či sdílených vozidel při kapacitě 50 automobilů. Pódium bude doplněné velkoplošnou obrazovku a zvuk bude přenášen do autorádií zaparkovaných vozidel. Na tyto produkce si místo vstupenky budou diváci kupovat parkovací místo a cena bude nezávislá na počtu pasažérů v jednotlivých automobilech.

  Programově se festival bude snažit pokrýt obvyklou škálu žánrů a typů divadel. Přestože formát drive-in divadla příliš nepřeje činohernímu divadlu, program přinese i činoherní scény, který pro tento typ akce adaptovaly či speciálně připravily své produkce. Diváci se tak mohou těšit na ​ Divadlo Pod Palmovkou​ s úspěšnou inscenací Jak sbalit ženu 2.0 či ​Divadlo Husa na provázku​, které čerstvě po premiéře uvede inscenaci Jiřího Havelky Gadžové jdou do nebe. Domácí ​Divadlo Drak​ uvede koncertní verzi inscenace O Bílé lani, ​Klicperovo divadlo​ uzavře celý víkendový program koncertem herecké kapely Mastix. Z původně plánovaného programu open air části festivalu vystoupí vybrané nezávislé i amatérské soubory z různých koutů ČR. Nezávislou novocirkusovou scénu bude reprezentovat v Hradci Králové oblíbený ​Holektiv​ s inscenací Letkyně, neprofesionální scénu budou reprezentovat soubory z Mostu (​Tvoje bába​) či z Olomouce (​Nabalkoně​). O své nepřijdou milovníci improvizace. Speciální auto Improshow si připravili ​Paleťáci​ , kteří nesmí na festivalu chybět.

  Protože nedílnou součástí festivalu je program pro rodiny s dětmi, pro které je formát drive-in představení nevhodný, připravili jsme pro ně dopolední a odpolední program v ​ ​ Letním kině Širák, říká ředitel Divadla DrakTomáš Jarkovský​. Program v Širáku budou tvořit představení Divadla Alfa Plzeň​, ​Naivního divadla Liberec​ a nezávislých souborů ​Bratři v Tricku a ​ Studia Damúza​.

  Kompletní program tří festivalových dní je k dispozici na stránkách. Předprodej vstupenek do Letního kina Širák a parkovacích míst na Flošnu bude zahájen v pátek 5. 6. v 10.00 v předprodeji Klicperova divadla a on-line na stránkách.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2020

  Komentáře k článku: Hradecký festival letos jinak

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,