Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext

    Hledal jsem Birinského (No. 9)

    První nalezený americký zdroj životopisných informací! Informaci o narození příliš nevěřím (je to jeho sedmá verze), ale údaj o úmrtí v prosinci 1951 v New Yorku, byť uvedený s otazníkem, je velmi zajímavý a snad i reálný (jeho teprve třetí verze u „filmového“ Birinského). Údaje jediného autora ve dvou italských encyklopediích (1944) a vágní údaj Vidy Ognjenović (30. léta s otazníkem) mě totiž zatím příliš nepřesvědčily.

    Tvůrci filmu Das Wachsfigurenkabinett během přestávky v natáčení (cca 1923). Odleva Wilhelm Dieterle, ?. Huber, E.A. Dupont, Fritz Maurischat, John Gottowt, Lore Sello a na bělouši vpravo Leo Birinski. Zdroj Bock Hans-Michael: Paul Leni – Graphik Theater Film; Schriftenreihe des Deutschen Filmmuseums, Frankfurt am Main, 1986

    Tvůrci filmu Das Wachsfigurenkabinett během přestávky v natáčení (cca 1923). Odleva Wilhelm Dieterle, ?. Huber, E.A. Dupont, Fritz Maurischat, John Gottowt, Lore Sello a na bělouši vpravo Leo Birinski. Zdroj Bock Hans-Michael: Paul Leni – Graphik Theater Film; Schriftenreihe des Deutschen Filmmuseums, Frankfurt am Main, 1986

    4. – 8. 8. 2003

    Další brouzdání po internetu. Hledám nejrůznější židovské genealogické weby, zda by se nenašlo nějaké další vodítko. Na internetových stránkách jewishgen.org se postupně proklikám až ke hřbitovům v New Yorku a mezi mnoha odkazy na různé další zdroje informací nalézám téměř neuvěřitelnou noticku o soukromých badatelích Floře a Herbertu Gurských z Virginie, kteří sestavili seznam pohřbů na celém území města New Yorku, jež se týkaly osob pocházejících ze tří polských a dvou ukrajinských obcí. Jednou z nich je Lysjanka. E-mailová adresa badatelů je k dispozici.

    27. 8. 2003

    Odpověď od paní Flory Gursky: „Leo Birinski died 23 October 1951 in The Bronx, New York.“ Víc o něm neví. Kopii úmrtního listu lze získat za 15 dolarů u New York City Department of Health and Mental Hygiene. Tak tohle byla naprosto neuvěřitelná náhoda.

    Pracovní hypotéza:

    Konečně přesné, a zřejmě i naprosto věrohodné datum Birinského úmrtí. Údaje jsou převzaty především z pohřebních seznamů, tedy z velmi spolehlivých pramenů. A ještě jeden význam tato informace má. Pokud se Leo Birinski dostal na tento seznam, musel v USA alespoň někdy uvádět jako své rodiště některou ze zájmových obcí, tedy nejspíše Lysjanku. Stejné rodiště uváděl i Birinski vídeňský. Jde tedy o další nepřímý důkaz, že ti dva jsou totožní.

    14. 1. 2004

    Odpověď z Office of Vital Records z New Yorku. Na kopii Birinského úmrtního listu podle zákona nemám právo, protože nejsem ani příbuzný, ani dědic. Datum Birinského úmrtí tedy zůstane v rovině důvěryhodné, avšak úředně nepotvrzené informace od soukromých badatelů. Škoda.

    Babo, raď!! Co dělat?? Bylo nutné počkat tři a půl roku.

    Birinski-Bio Cemetery01

    16. 7. 2007

    Od mé známé, Lenky Pichlíkové – Burke z USA přichází zpráva, že se jí podařilo získat (na třetí pokus) fotokopii úmrtního listu Lea Birinského. Datum úmrtí (23. října 1951) se shoduje s dosavadními informacemi, místem jeho úmrtí byla chudinská nemocnice Lincoln Hospital v Bronxu. Dokument jinak obsahuje jen velmi kusé informace – Birinski podle něj zemřel ve věku 50 let (!!!). Rubriky o původu, bydlišti a příbuzných jsou přepsány rukopisným záznamem „unknown“. A v rubrice o pohřbu je rukopisný záznam „City“.

     

    Pracovní hypotéza:

    Podle většiny známých dokumentů muselo být v roce 1951 Birinskému 67 let. Vysvětlení pro tento rozpor nemám. Fantastické a charakteristické je, že i tento úplně poslední úřední dokument o jeho životě obsahuje naprosto zásadní rozpor. Další mystifikace? Omyl? Kdo ví? Personál nemocnice o zemřelém evidentně nevěděl v podstatě nic. Záznam „City“ by mohl znamenat pohřeb na útraty obce, což bývalo zvykem u zcela nemajetných zemřelých.

    Plán dalšího postupu:

    Pokusit se zjistit, na kterém hřbitově nechávala v roce 1951 radnice v Bronxu pohřbít nemajetné zemřelé na svůj účet. Je to však vůbec reálné?

    Lincoln Hospital New York (Bronx), kde Birinskij umřel. FOTO archiv

    Lincoln Hospital New York (Bronx), kde Birinskij umřel. FOTO archiv

    26. 2. 2008

    Hledání newyorského „obecního“ hřbitova. Přes radniční web „městské části“ Bronx se proklikám až na newyorský „magistrátní“ web – a tam se zčistajasna objeví zmínka o jakémsi „městském hřbitově“ (City Cemetery) Potter´s Field na ostrově Hart Island. To vypadá velmi nadějně… Další informace by měly být buď u The New York City Department of Corrections (tedy u správy věznic), která ostrov dnes spravuje, nebo u Municipal Archives of the New York City.

     7. 3. 2008

    Od Lenky Pichlíkové – Burke přichází zpráva, že se jí podařilo získat z Municipal Archives of the New York City fotokopii záznamu o místu Birinského posledního odpočinku. Leo Birinski je pohřben na městském hřbitově (City Cemetery) Potter´s Field v hromadném hrobě: „plot 45, section 2, no. 14“. Hřbitov leží na newyorském neobydleném a veřejnosti nepřístupném ostrově Hart Island na západním konci průlivu Long Island Sound. Od roku 1869 jsou zde pohřbíváni především nemajetní, opuštění nebo neznámí zemřelí z celého New Yorku.

    Hypotéza o pohřbu na náklady obce tedy byla správná. A je jasné, že Birinski zemřel skutečně zcela nemajetný a opuštěný. Téma o datu úmrtí a hledání Birinského hrobu by měl samozřejmě uzavřít řádný nekrolog.

    11. 1. 2010

    Od paní Dr. Haller z knihovny Germanica Judaica z Kolína nad Rýnem přichází kopie nekrologu a bibliografický údaj: vyšel v newyorském německojazyčném časopisu Aufbau 7. prosince 1951.

    Birinski-Bio Certificate

    Přes evidentní chybu v uváděném věku (69 let) je zde první přímý důkaz, že autor Molocha a Mumraje LEO BIRINSKI, německý a americký filmový scénárista LEO BIRINSKI a LEO BIRINSKI, který zemřel 23. října 1951 v New Yorku, je jeden a týž člověk. Takový přímý důkaz zatím chyběl.

             Paul Frank (spisovatel původem z Vídně, v USA nepříliš úspěšný scénárista) píše jednoznačně o Birinského ruském původu. S pobavením čtu, jak Birinski během „zlatého věku“ v Hollywoodu vydělal celé jmění, které mu zase „proteklo mezi prsty“. A vzpomínám na czernowitzký „nekrolog“ z roku 1920 – alespoň něco se za těch 31 let od jeho první „smrti“ nezměnilo.

    Díky Frankovu nekrologu je teď zcela jasné, odkud čerpal informace Billy H. Doyle pro svou knihu The Ultimate Directory…

    /Dokončení za týden/

     


    Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 9)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,