Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hledal jsem Birinského (No. 3)

  Co se týče Birinského životopisu, musím přes jisté nesrovnalosti (např. roku 1901 nemohl utíkat z Ruska kvůli členství u eserů, protože tato strana byla založena až v roce 1902) pro začátek věřit Červinkovi, neboť jiné zdroje informací nemám k dispozici. Pokud se však má potvrdit hypotéza Vladimíra Procházky, je nutno prokázat, že Červinkův údaj o Birinského úmrtí je chybný. Že tedy Birinskij nezemřel „někdy na sklonku světové války“ či v roce 1918, nýbrž že namísto smrti odešel z Vídně do Německa, později do Ameriky a pracoval tam pro film.

  Červinka Vincenc: Úvodní poznámka. (předmluva); in: Birinskij Lev: Moloch; Zora s.r.o., Praha Karlín, 1924, České divadlo; str. 5)

  Červinka Vincenc: Úvodní poznámka. (předmluva);
  in: Birinskij Lev: Moloch; Zora s.r.o., Praha Karlín, 1924, České divadlo; str. 5

  7. 10. 2002 – 1. pokus

  Do Googlu zadávám klíčové slovo Биринский (pro začátek v azbuce). Žádný převratný objev od tohoto prvního kroku neočekávám (Birinskij asi nemůže být v Rusku ani znám), ale mám pocit, že vzhledem k jeho původu je třeba začít právě takto. Tušení mizivého výsledku je správné.

  Биринский лес. FOTO ALI ESKANDAR KULABI

  Биринский: Birinskij les v Syzranském újezdu Samarské gubernie nedaleko od Žigulevského moře. FOTO ALI ESKANDAR KULABI

  V Rusku Google nalézá pouze městečko nebo vesnici Birinsk či Birinskij v Syzranském újezdu Samarské gubernie nedaleko od Žigulevského moře. Kromě toho najde americkou, rusky psanou internetovou stránku dealera jakési zázračné medicíny Jakova Birinského. Podle telefonního čísla zjistím, že tento Birinskij žil ve městě Edison ve státě New Jersey, dnes ovšem telefon patří jakési R. Bakšijevové. Souvislost s naším dramatikem nevypadá příliš pravděpodobně ani v jednom případě. Dopis Jakovovi Birinskému se později vrátí jako nedoručitelný.

  7. 10. 2002 – 2. pokus

  Zadání slov Lev Birinskij (v latince a v „ruské“ podobě) vede k nalezení několika knihoven, jež vlastní české knižní vydání některé z jeho her. Kromě toho nalézám informace o dvou inscenacích Mumraje, o nichž jsem neměl tušení. Hru nastudoval v roce 1998 amatérský soubor Hobit jihlavského gymnázia a roku 2001 byla pod názvem Chaos uvedena její televizní inscenace ve Slovenské televizi (překlad Martin Porubjak, režie Milan Lasica – viz Tá naša zapadnutá gubernia!).

  Vlado Hajdu a Martin Huba v inscenaci Chaos. FOTO - MÁRIA KUŠNÍROVÁ

  Vlado Hajdu a Martin Huba v inscenaci STV 1 Chaos (prem. 26. 3. 2001). FOTO – MÁRIA KUŠNÍROVÁ

  Tyto informace mě inspirují k rozšíření celého pátrání ještě dalším směrem – k dokumentaci všech zjistitelných inscenací Birinského her. Pro začátek vím více méně o sedmi: vídeňská premiéra Molocha (1910), Mumraj v pražském Národním divadle (1912), naše tři inscenace (1976, 1992 a 2002) a dvě výše jmenované.

  7. 10. 2002 – 3. pokus

  Nejlepší výsledek pochopitelně očekávám od hledání kombinace Leo Birinski, tedy jména ve tvaru, který uvádí italská encyklopedie. Už jen proto, že film by měl být na internetu dokumentován podstatně lépe než divadlo. Google mě nezklame, nalézá přes 200 odkazů.

   Flirtation New Starring: Ben Alexander, Franklin Pangborn & Jeanette Loff Director: Leo Birinski A naive farmer encounters a beautiful burlesque dancer on the streets of New York and is suckered into posing as her husband. Bonus: Everything's Ducky, 1934. Repro archiv

  Flirtation, 1934: A naive farmer encounters a beautiful burlesque dancer on the streets of New York and is suckered into posing as her husband. Starring: Ben Alexander, Franklin Pangborn & Jeanette Loff Director: Leo Birinski. Repro archiv

  Podstatné je, že se skoro všechny týkají hledané osoby. Odkazy na lidi mimo okruh našeho bádání se téměř neobjevují (viz kapitola Falešné stopy v příštím dílu). Potvrzuje se tím, že hledané jméno je velmi vzácné. Považuji tuto skutečnost za nepřímou podporu pro hypotézu Vladimíra Procházky. Je velmi nepravděpodobné, že by existovaly dvě osoby s totožným (či velmi podobným) a výrazně neobvyklým jménem, které by se zabývaly natolik příbuznými činnostmi, jako je tvorba dramatika a filmového scénáristy. Další pátrání tedy rozhodně má smysl.

  Zpracováním nalezených odkazů strávím několik následujících dní. Podle původu a obsahu lze nalezené odkazy rozdělit do tří skupin, které si dovolím vzhledem k detektivnímu charakteru celého pátrání nazvat stopami.

  /Pokračování 29. 7./


  Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,