Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Hlavní hvězdou je siréna

  Orchestr BERG má rád netradiční projekty. Pro svou 20. sezónu si – mimo jiné – objednal dvacet krátkých skladeb, které jsou určené k provádění společně se znějící sirénou. A to může být prakticky kdekoliv – na koupališti, v parku i na univerzitě. Druhá desítka těchto originálních kompozic se nyní uchází o přízeň široké veřejnosti prostřednictvím speciální poslechové soutěže. Na webu si je můžete vychutnat jako audio nebo video a díky hlasům, které pošlete svým favoritům, můžete získat některou z pěkných cen. Vítězné dílo zahraje Orchestr BERG živě, až to situace dovolí.

  Experimentování s novými způsoby setkávání současné hudby se současným posluchačem je pro Orchestr BERG typické. U příležitosti jeho 20. sezóny tak vznikl unikátní katalog 20 nových skladeb od 20 českých skladatelů – a součástí všech je znějící siréna, kterou znají obyvatelé České republiky z pravidelné zkoušky sirén každou první středu v měsíci. Tato série mikrokoncertů – hudebních intervencí se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme.

  Všichni skladatelé se museli popasovat s netradičním zadáním, společně jsme pečlivě vybírali místa konání akcí. Někteří chtěli sirénu hlasitější, jiní naopak tišší, řada z nich psala pro svou bývalou školu nebo současné působiště, v jednom případě jsme do vzniku skladby i jako interprety dokonce aktivně zapojili studenty gymnázia, uvádí Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG a dramaturgyně projektu. Kromě škol, univerzit nebo vědeckých institucí zazněly novinky například v bazénu, na koupališti, v tiskařské dílně, v kostele i v parku.

  Orchestr BERG. Foto: Karel Šuster.

  Nyní může široká veřejnost porovnat, jak si jednotliví skladatelé poradili s touto originální výzvou, a to na speciálním poslechovém a hlasovacím webu. Dvacítku skladeb Orchestr BERG rozdělil na dvě části, o té první už hlasující rozhodli, do poloviny května se hlasuje o druhé desítce kompozic. Mezi autory je také vítězka skladatelské soutěže České filharmonie Jana Vöröšová, široce hudebně rozkročený Petr Wajsar aka Develooper nebo Slavomír Hořínka. Web bude aktivní i po skončení hlasování, bude sloužit jako přehledový katalog všech dvaceti kompozic. Třeba pro pořadatele, kteří by o Hudbu k siréně stáli. Brzy by se totiž měly jednotlivé skladby rozeběhnout po celém Česku, aby potěšily nové posluchače například v lázeňských městech, na školách, ve firmách nebo jako doprovodné akce nejrůznějších festivalů. Koncert se může uskutečnit kdekoliv, kde je slyšet siréna. Stačí nadšený pořadatel.

  Orchestr BERG založil ještě jako student dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě. Co vidí, když se ohlédne zpátky? Za všechny ty roky jsme díky vytrvalosti, tvrdohlavosti a někdy i díky troufalé odvaze získali ohromné zkušenosti, takže dnes můžeme bez obav sáhnout i po těch interpretačně nejnáročnějších skladbách – a to je opravdu báječné! Ředitelka orchestru Eva Kesslová k tomu dodává: Za těch dvacet let s námi rostlo i publikum. Na začátku chodili jen kamarádi a příbuzní, dnes máme okolo sebe obrovskou a báječnou partu neskutečně otevřených posluchačů.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. dubna 2021

  Komentáře k článku: Hlavní hvězdou je siréna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,