Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Kontext

  GeoBlog Ladislava Vencálka (No. 30)

  Podle posledního průzkumu veřejného mínění se bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný stal nejoblíbenějším politikem nejen této vlády, ale mezi všemi, co figurují na naší politické scéně – za ním je pak ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

  Jan Blatný, ministr zdravotnictví od 29. října 2020 do 7. dubna 2021. Foto vláda ČR

  Nejméně oblíbeným se stal pan president a hnedle nad ním v žebříčku figuruje bývalý rektor Masarykovy university Petr Fiala, šéf ODS. Jan Blatný při svém nástupu do funkce byl panem presidentem přivítán celkem vlídně. Byl jím upozorněnl, že „jde mezi vlčáky“…

  No a to byla a je pravda. A mezi ty vlčáky patří nejen sám pan president a političtí soupeři, ale i novináři, kteří mají za to, že čím je hůř, tím je líp… Jinak si nedovedu vysvětlit, že místo hledání pozitiv hledají jen negativa…Ale, dovedu si to vysvětlit. Typickým případem je Václav Moravec, který v jakémkoli svém vstupu konstatuje, že vláda dělá všechno špatně – a tím se už v zárodku proviňuje vůči svému postavení a profesionální pozici – je totiž komentátorem – a nikoli moderátorem debaty, tedy tím, kde debatu řídí a dává prostor účastníkům besedy. A tak si počínají i mnozí další od novin, kteří si pletou role… Místo informací nám předkládají své soudy a pocity.

   

  Ale já chci povědět ještě něco jiného. Jan Blatný se nyní už zřejmě vrátil do klidu svého ústavu, chytřejší a poučenější. Ostatně tak komentoval svůj výlet do světa politiky. A nemusí se stydět. To ostatně říkají dnes mnozí. Svým systematickým přístupem k problematice pandemie, k oboru přece jen poněkud vzdálenému od jeho specializace, i přístupem ke všem hráčům, s nimiž mu bylo jednat, včetně opozičních poslanců a rozhádané vědecké obce, vysloužil si uznání i některých opozičních politiků a dokonce i některých novinářů. Je pravda, že při svých vystoupeních na veřejnosti nepůsobil – dejme tomu – rozšafně a pro kamery a pro diváctvo přitažlivě, tak, aby strhl pozornost a přesvědčil masy, jak mu pan premiér vyčítal. Ale byla to právě jistá cudnost a přesnost v odborném výrazivu a při pojmenovávání věcí, které mu u rozumně uvažující veřejnosti zajistily uznání.

  Ale já bych chtěl upozornit ještě na jeden moment v jeho přístupu a chování ve funkci a zejména v okamžicích, kdy odcházel z úřadu. Nereagoval na premiérovo rozhodnutí ani ublíženecky, ani negativně, ani neútočil. Naopak vyzval veřejnost, aby naslouchala příštímu ministrovi a vládě… a respektovala rady odborníků… Jaký to rozdíl od slov páně presidentových, který Jana Blatného neomaleně obvinil z toho, že zavinil smrt několika tisíc našich spoluobčanů, protože bojkotoval přísun jiných vakcín, než těch schválených.

  Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval se vždy na podkladě odborných dat a analýz, řekl Blatný o svém odchodu. Foto Michaela Danelová

  Jan Blatný má svůj výstup na divadelní scéně za sebou. Myslím, že nehrál špatně. A rodině brněnských Blatných ostudu neudělal.


  Komentáře k článku: GeoBlog Ladislava Vencálka (No. 30)

  1. Hana Švédová

   Avatar

   Moc děkuji, Láďo.

   12.04.2021 (21.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Ruda Nossek

   Avatar

   Děkuji,
   pan Blatný se mi líbil i jako dobrý representant Brna.

   13.04.2021 (9.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Ivana Němcová

   Avatar

   Velmi pěkný,
   výstižný a zcela skutečnosti odpovídající článek, je vidět, že Ladislav Vencálek mého kolegu – Jana Blatného dobře zná a ví, že je to skutečný gentleman s noblesním, řekla bych vznešeným chováním (narozdíl od některých politiků i třeba členů vlády, kteří mají chování řeznického psa).

   13.04.2021 (21.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Theodor Rajdl

   Avatar

   Tak jsem to cítil i já.
   Nakonec pan Blatný s Pandemií zacvičil do té míry, že se situae začala zlepšovat – tak přece mu nenecháme zásluhy!!!!!!

   13.04.2021 (21.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,