Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Geissleři na šňůře

  Geisslers Hofcomoedianten opět pořádají přehlídku toho nejlepšího ze svého repertoáru. VI. festival zámeckých a klášterních divadel s podtitulem Geissleři na šňůře bude tradičně k vidění v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji a nově i v kraji Jihočeském, Libereckém a Plzeňském.

  geisler

  Již šestým rokem vzniká pod záštitou souboru Geisslers Hofcomoedianten putovní festival, který by rád připomněl zanikající tradici zámeckých a klášterních divadel po celé České republice. Letos se festival opět o některá místa rozrostl a čítá celkem 30 různých štací s bohatou divadelní tradicí. Kromě pravidelných zastávek, přibyla další místa důležitá pro českou divadelní historii (Český Krumlov, Valtice, Brno, Broumov). Diváci budou Geisslery potkávat v průběhu celého léta pod širým nebem i pod střechou, v barokních zahradách i na náměstích, na vodě i na souši, v tělocvičně i ve vinném sklípku, před hrobkou i v kostele, vždy v místech s velmi silným geniem loci.

  Pro tento ročník divadelníci připravili novou inscenaci. Geisslers za tímto účelem oprášili trombóny, bicí, basu a sestavili nefalšovanu popovu kapelu. Diváci budou mít jedinečnou možnost stát se fanoušky Geisslers bandu. Premiéra Loutny CZ, velmi volné adaptace jednoho z nejslavnějších písňových děl českého baroka Loutny české od Adama Michny z Otradovic v úpravě dvorního skladatele GH Davida Hlaváče, se odehraje v Mikulově na náměstí před Dietrichsteinskou hrobkou, a to 29. července 2016 v 21:00. Tato barokní tour pokračuje dál do Dolních Dunajovic, Lysic, Plumlova a Heřmanic. Na konci srpna Geisslers kapela poprvé odehraje Loutnu CZ i v rodném Kuksu na festivalu Theatrum Kuks, aby poté na začátku září uzavřela celý festival v Květné zahradě v Kroměříži.

  Na programu budou inscenace starší i zbrusu nové: například na festivalu bude mít premiéru koncertně-divadelní cover verze Loutny české Adama Michny z Otradovic, k vidění bude barokní muzikál na vodní ploše Magdaléna lascivní a kajícná, Komenského Orbis Pictus na chůdách a rovněž v pouliční úpravě pro potřeby festivalu vznikne chůdařská trilogie na motivy životních etud jednoho z největších mecenášů umění na našem území, který byl právě výrazným podporovatelem původních Geisslers Hofcomoedianten, Františka Antonína hraběte Šporka. Trilogie bude mít název Malé příběhy velkého hraběte. Je na co se těšit,  doplňuje program festivalu umělecký šéf Geisslers Hofcomoedianten Petr Hašek.

  Více informací o Geisslers Hofcomoedianten na: www.geisslers.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 1. července 2016

  Komentáře k článku: Geissleři na šňůře

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,