Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Garáže a Janáček


  Luboš MarečekTaké brněnskou radnici od základu změnily loňské podzimní komunální volby. Obrazně řečeno, malincí či zcela neznámí Davidové v nich porazili zavedené a olbřímí Goliáše. V koalici hnutí ANO, Žít Brno, lidovců a zelených se vedle zavedených politických matadorů postavili naprostí nováčci, kteří ovšem ve velkém městě i v části Brno-střed získali velmi silný mandát.

  A právě hnutí Žít Brno, které se původně formovalo jako ironické recesistické zrcadlo vedení někdejšího primátora Romana Onderky, převzalo správu brněnské kultury. Třicetiletý občanský aktivista Matěj Hollan, díky němuž narychlo sestavené hnutí Žít Brno zahrnuli voliči hlasy a katapultovali jej do vedení města, získal funkci náměstka pro kulturu a sociální a zdravotní oblast. Mladík s kšandami v barvách duhy si ve svém úřadu místo portrétu prezidenta vyvěsil fotografii Leoše Janáčka.
Jako bakalář muzikologie se k proslulému skladateli nadšeně hlásí. A přes Janáčka hodlá vířit brněnské kulturní vody ať už v PR, či image města, což se promítne i do spolupráce se zahraničím (UNESCO, Eurocities).

  Příkladem na domácí půdě je budování Janáčkova kulturního centra. O potřebě multifunkčního sálu, který by primárně sloužil pro symfonické koncerty zdejší filharmonie, ale možná i pro operní produkce, se mluví už několik desetiletí. Politikové se stavbou rádi oháněli v předvolebních slibech, až současná koalice ji zahrnula mezi priority koaliční smlouvy. Vedení města poklepalo nedávno na základní kámen podzemní garáže, nad níž by v prostoru mezi ulicemi Veselou a Besední měl onen reprezentativní sál vyrůst. Město zatím půl miliardy na jeho výstavbu nemá, parkovací dům vyjde na dvě stě milionů. Uvidíme až ke konci volebního období (pokud politická garnitura vydrží), jak to s novým těžištěm brněnské kultury bude. Je ho potřeba nejen pro prezentaci Janáčkových děl, jako je třeba Glagolská mše – v Janáčkově divadle pro ni chybí varhany, a symfonické koncerty se zde odehrávají jen díky ozvučnici, která upravuje akustické podmínky operního sálu. Zatím tedy zůstává Janáčkovo kulturní centrum jen zástěrkou pro parkovací dům. Aspoň tak.

  Podle Hollana se budou zbývající peníze na stavbu hledat u firem nebo u kraje či u státu. Ostatně velké plány má tento náměstek pro lajky (Hollan se tak sám nazývá, protože nejen se svými voliči čile komunikuje na sociálních sítích) se sháněním peněz pro příspěvkové organizace města. Začne vyjednávat s kraji a státem o vícezdrojovém financování filharmonie a divadel svážejících publikum z celého kraje – téma, které měla předchozí reprezentace také spíše jenom jako rétorickou ozdobu plamenných prohlášení.

  Novinkou mají být také obnovené či nově zřízené dozorčí rady pro Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Filharmonii Brno a Centrum experimentálního divadla. Komitét několika lidí bude dohlížet, jak to šéfové ekonomicky i umělecky v největších stáncích Thálie placených městem vedou.

  Také zamýšlenou opravu Janáčkova divadla, která je už několik let rozplánovaná kvůli financím i provozu do několika fází, chce nynější radnice urychlit a vměstnat toliko do dvou prázdninových období. Největší divadlo s největším jevištěm v zemi by mělo dostat nové tahy, které se nyní při představení občas zaseknou. A navrch ještě opravený prostor se záložními zdroji energie pro případ black- outu. Opravovat by se měla budova také zvnějšku, což by kolemjdoucí měli poznat na travertinových obkladech. Investice to bude nemalá – pětapadesát milionů korun. Léto nadcházející i roku 2017, kdy se budou v brněnské opeře vyměňovat sítě, rozvody, ale i více než půl století staré zázemí pro účinkující, budiž tedy pochváleno.


  Komentáře k článku: Garáže a Janáček


  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,