Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Fun Fatale rozšiřuje záběr

  Sedmý ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale zahájí 11. dubna ve 20 hodin performance vzdušné akrobacie vytvořená přímo pro prostory pražské Filozofické fakulty. Festival s podtitulem Ženy v cirkuse – cirkus v ženách ve dnech 11. dubna až 9. května představí inscenace akrobatek z Francie, Švýcarska či Velké Británie, worshopy vzdušné a pozemní akrobacie i cirkusový kabaret pro děti.

  Na vertikálních lanech zavěšených v průhledu mezi schodišti Filozofické fakulty UK předvedou v úvodní den festivalu své umění finská performerka Ilona Jäntti, Stéphanie N’Duhirahe ze Švýcarska, Portugalka Ana Jordao, Isabelle Schuster z Německa a Eliška Brtnická z domácího souboru Cirkus Mlejn. V hudebním doprovdu houslistky Anny Štěpánové (AN-NA) nabídnou divákům to nejlepší nejen ze vzdušné akrobacie. Schodiště s prostorem uvnitř mě lákají už delší dobu. Mají totiž dva skvělé parametry, které přímo vybízejí k představení pro vzdušnou akrobacii, a to výšku a přirozené hlediště ze všech stran v různých úrovních. Diváci se díky tomu mohou volně pohybovat, měnit úhel pohledu nebo dokonce sledovat představení zhora. Na Filozofické fakultě jsou taková schodiště hned dvě a ješte k tomu ta zkratka – FF, jako Fun Fatale, láká diváky dramaturgyně festivalu a současně autorka konceptu a jedna z vystupujících akrobatek Eliška Brtnická.

  Performance, která potrvá necelou půlhodinu, zakončí raut připravený organizací Kuchařky bez domova. Z téhle spolupráce máme obzvlášť radost. Nejen že vaří a pečou výborné věci, ale zároveň tím pomáháme a navíc jsou to ženy, dodává ředitelka KD Mlejn Dagmar Bednáriková.

  Z inscenace DRU francouzského souboru La June Cie. FOTO archiv La June Cie

  Převážně sólové projekty nejen akrobatek vystupujících na openingu mají diváci možnost zhlédnout během festivalu Fun Fatale, který v pražském Klubu Mlejn potrvá do 15. dubna. Kromě hlavního města se na celovečerní i kratší představení mohou přijít diváci také 16. dubna v Bratislavě, od 25. do 29. dubna v Jihlavě a 9. května poprvé v historii festivalu také v Brně.

  Další novinkou letošního ročníku je zakončení festivalu promítáním krátkých videí s tematikou nového cirkusu Circus for Camera. Své projekty divákům představí Stina Otterström, Ilona Jäntti, Stéphanie N’Duhirahe, Ana Jordao a Eliška Brtnická. Promítat se bude také krátký film o přípravě taneční inscenace Proces Dory Sulženko Hoštové. Po zhlédnutí jednotlivých snímků budou mít diváci možnost debatovat s jejich autorkami. Zajímá mě potenciál cirkusu mimo jeho běžné formy. Kromě site-specific ho vidím právě před kamerou. Festivaly tanečních filmů se těší čím dál větší oblibě a věřím, že i tohle je jeden z trendů, v nichž je cirkus tanci v patách, přibližuje koncepci přehlídky Brtnická.

  Vstup na zahájení festivalu i Circus for Camera je volný. Podrobný program festivalu včetně informací o vstupenkách a workshopech najdete na www.funfatale.cz nebo na festivalovém facebooku Fun Fatale.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. dubna 2018

  Komentáře k článku: Fun Fatale rozšiřuje záběr

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,