Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Francouzská tour La Putyky (No. 1)

  Po premiéře inscenace Risk vyjela celá ekipa českého nového cirkusu zvaná  La Putyka do Francie, kde Risk předvede na mezinárodním fóru. Principál Putyky Rosťa Novák jr. píše na i-DN své krátké zprávy z cesty.

  Kanton a město La Seyne-sur-Mer. Repro Google

  Den první, druhý a třetí

  První den cesty

  Ihned po pražské premiéře jsme poprvé nakládali naši novou inscenaci do jednoho malého vleku a dodávky. Proč to zmiňuju? Protože jsme viděli ještě jeden z partnerských souborů, které také premiérují ve Francii, jak přijíždějí do Francie – s ohromným náklaďákem, na kterém je ohromná fotografie – logo Cirkus Cirkör a na něm nápis Cirkus Cirkör supported by SCANIA. Myslím, že tady bude více zajímavých kontrastů.

  Plakát inscenace Risk. Repro archiv La Putyka

  Hned další den jsme odletěli směr Mnichov a z Mnichova do Marseille. Ale nikdo nečekal, že takhle krátkou cestu poletíme 12 hodin. A 12 hodin letět s lidmi, kteří po roce odpremiérovali projekt, je neskutečná legrace. Naše švédská dvojice byla myslím nejvtipnějším osazením všech letadel tento den po celé Evropě. Do Francie jsme přiletěli, ale díky kalamitě někteří z nás bez zavazadel, které čekaly stále v Mnichově. Po další hodině cest jsme se dostali do La Seyne-sur-Mer, což je město, které žije cirkusem, novým cirkusem, divadlem, uměním, přátelstvím, pohodou a tvůrčí náladou. Je to něco neuvěřitelného. A jelikož jsme tu byli již v roce 2012, věděli jsme, na jak nádherné místo se máme těšit, a o to víc i proto, kdo tady na nás čeká a jaká představení můžeme vidět.

  Přijeli jsme společně s Petrem na Hotel, který má bohužel u vstupu dva vysoké schody, což bylo veliké překvapení. I to, že je to 30 minut pěšky od Chapiteau. Ale myslím, že procházka v klidu bude krásnou možností si popovídat!

  Druhý den

  Jedna z vrcholných scén inscenace Risk. FOTO DAVID POKORNÝ

  Ráno jsme začali s riggingem. To je vytvoření fixních bodů pro závěsnou akrobacii a závěsný systém pro kruhy, který nám visí nad trampolínou. K dispozici nám byl Mathieau – Kanaďan, který pracoval jako technical director patnáct let v Cirque du Soleil a hlavně s námi v létě na našem projektu Chapiteau. Všechny body se nám podařilo pověsit z kopule Chapiteau, což znamená, že některé věci se budou odehrávat třeba o dva až tři metry výš než v La Fabrice.

  Bylo nádherné počasí. Svítilo slunce a hlavně Chapiteau se nachází asi 100 metrů od moře, co víc si přát. Vedle ve stanu se připravuji Les Colporteures, takže se máme na co těšit. Všichni staveči šapit, technici, herci, se občerstvují v kantýně v jednom z malých šapitó – a musím přiznat, že za takovou polní kuchyni by měli dávat Michelinské hvězdičky! Něco neuvěřitelného.

  Petr Valchář v inscenaci Risk. FOTO DAVID POKORNÝ

  Také se v barovém chapiteau konalo pre-opening, což znamená PIVO ZDARMA. A to znamenalo také poslední pařbu před představením.

  Třetí den

  Od rána úplně opačné počasí, déšť a vichr, který je tady denní součástí, dokonce se kvůli větru ruší každý rok 30 procent představení. Ale festival stále běží, protože to je první festival v sezoně? Kde můžete vidět všechny nové premiéry! Dnes čeká focusing světel a od 14. hodin první zkouška, technická a trénink jednotlivých disciplín!!!

  Zatim je 11.46

  Brzy na slyšenou


  Komentáře k článku: Francouzská tour La Putyky (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,