Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Francouzská noc zahájí Festival Krumlov

  V pátek 14. července zahájí Festival Krumlov (dříve MHF Český Krumlov) koncert Francouzská noc. Čtyři týdny hudby orámuje 18 koncertů hlavního programu na 12 místech Českého Krumlova a jeho okolí, na čtyři z nich zavede festival své diváky úplně poprvé. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne více než 60 dalších aktivit zdarma.

  V pátek 14. července zahájí Festival Krumlov (dříve MHF Český Krumlov) koncert Francouzská noc. Foto: archiv festivalu

  Zahajovací víkend festivalu se po mnoha letech vrátí do poetické scenérie Letní jízdárny v zámecké zahradě. Zahajovací koncert 14. 7. Francouzská noc připomene jedno z klíčových dat historie – Pád Bastily 14. července 1789. Klavírista Alexander Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Další díla francouzských skladatelů impresionismu a romantismu doplní originální choreografie Jiřího Bubeníčka.

  Jsme poctěni, že pozvání na festival přijali nejen věhlasní čeští a zahraniční hudebníci, ale také umělci z dalších oborů, jako je choreograf Jiří Bubeníček a jeho soubor Les Ballets Bubeníček. Díky takové spolupráci vytváříme opravdu originální projekty, které kombinují klasickou hudbu v tomto případě s baletem, na jiných koncertech s herectvím či pantomimou. Společně s okouzlující atmosférou našeho města tato kombinace vytváří jedinečný charakter festivalu a výjimečné zážitky, přibližuje spolupráci Gabriela Rachidi, ředitelka Festivalu Krumlov.

  Balet s klasickou hudbou se propojí také na večeru Il Boemo & Wranitzky, na kterém po více než 150 letech uvedeme obnovenou premiéru baletu Lesní dívka Pavla Vranického díky choreografii Andrey Miltnerové, dirigentovi Marku Štilci a Wranitzky kapelle. Mucha Quartet s mimem Vladimírem Kulíškem vytvoří doslova MIMOřádné spojení v Kulturním centru Prádelna. Poslední produkcí, která překlene hranice uměleckých forem, bude NEvážná klasika. Společně s Janem Budařem se vydáme na objevnou herecko‑hudební cestu, ve které klasika není vůbec vážná – ale spíše laškovná, rozverná a posluchači se nemusí bát se při ní zasmát, popisuje ředitelka Rachidi další originální projekty festivalu.

  Druhý koncert zahajovacího víkendu 15. 7. Operní gala představí zejména operní dílo Guiseppa Verdiho, od jehož narození letos uplyne 210 let. Sólisty Zuzanu Markovou a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.

  Součástí večera 22. 7. Viva España! bude česká premiéra skladby Movimiento sinfónico „Musas y resuello“ trumpetisty Pacha Florese. V podání kytaristy Rafaela Aguirre zazní romantický Concierto de Aranjuez. Zarzuely, melodie ze španělských operet, zazní v autentické interpretaci španělských pěvců a PKF – Prague Philharmonia vedené dirigentem Manuelem Hernández-Silvou.

  Proslulý houslista hrající na jedny ze vzácných „stradivárek“ se na koncertu 28. 7. Vadim Gluzman a mladí talenti stane mentorem nejvýraznějších umělců nastupující generace z pěti států – vítězů soutěže Virtuosos V4+.

  Klasická i muzikálová díla dvou amerických skladatelů, kteří posouvali hranice klasické hudby, představí 29. 7. koncert Bernstein Meets Gershwin. Pěvecko-manželské duo Nikki Renée Daniels a Jeff Kready z newyorské Broadwaye doprovodí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou

  5. 8. festival zakončí Slavné operní sbory a Carmina Burana. Český filharmonický sbor BrnoFilharmonie Bohuslava Martinů vedená Danielem Raiskinem si pro vyvrcholení 32. ročníku festivalu přizvaly špičkové zahraničních sólisty Adrianu Kučerovou, Anthonyho Gregoryho a Borise Prýgla.

  Zejména menší, komorní koncerty přivedou diváky na nová, klasickou hudbou a jejími posluchači možná dosud neobjevená míst. I letos chceme hudbu a její posluchače přivést na jiná, možná i trochu experimentální místa. Kulturní centrum Prádelna hostí MIMOřádné spojení Mucha Quartetu a pantomimy, Josef Špaček a Miroslav Sekera zahrají nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír v Městském divadle Český Krumlov. Korejské smyčcové kvarteto a violoncellistka Meehae Ryo vzdají Poctu Brahmsovi v Egon Schiele Art Centru a koncert Alinde Quintetu s besedou Paměti národa v krumlovské synagoze připomene jihočeskou židovskou obec, vypočítává premiérové lokace Marie Rydlová, tisková mluvčí festivalu.

  Festival neopomene ani tradiční koncertní místa. V Maškarním sále vystoupí 20. 7. klavírista David Kalhous a jeho hosté a 27. 7. Smetanovo trio. Na varhanních koncertech 23.25. 7. v kostele Božího těla a ve Zlaté Koruně zahrají účastníci i lektoři mistrovských kurzů Mekka varhaníků Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda. V kostele sv. Mikuláše vystoupí 3. 8. vokální kvartet Bohemia Voice.

  Festivalová zóna nabídne od pátku do neděle zdarma multižánrové koncerty, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity, moderní technologie v hudbě a mnoho dalšího. V Klášterní zahradě se propojí hudba různých žánrů s výtvarným uměním, historickou fotografií, jógou, divadlem a dalšími aktivitami. Připraveny jsou mj. sobotní výtvarné dílny, nedělní hudební pikniky, Krumlovský Montmartre – malování pod vedením zkušeného malíře, letní kino a další.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. července 2023

  Komentáře k článku: Francouzská noc zahájí Festival Krumlov

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,