Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Francouzi zamíří o víkendu do Prahy

  Na festival Sněz tu žábu, který se koná tento víkend 10. – 13. května v pražském Studiu Alta, přijede téměř desítka zajímavých osobností současného francouzského divadla. Režisér Pierre Meunier přiveze oceňovanou inscenaci Kredenc naživo, své poprvé v češtině uvedené hry osobně doprovodí uznávaný divadelní pedagog, dramatik a autor textu Dobrodružství Aurena, malého sériového vraha Joseph Danan nebo vnučka spisovatele Jana Čepa Laureline Le Bris-Cep.

  Festival už v Praze za tři roky představil čtyři desítky francouzských umělců a inicioval překlady dvaceti dramatických textů, říká ředitelka festivalu Natálie Preslová. Na čtvrtém ročníku, který proběhne od 10. do 13. května 2018 v holešovickém Studiu Alta, představí čeští režiséři hry – v podobě scénických skic – dalších pěti dramatiků. Ti budou uvedení osobně přítomni a zúčastní se i dalších částí programu, jako jsou autorský workshop nebo diskuse na téma Textoterapie. Výjimečné propojení s českou kulturou čeká právě Laureline Le Bris-Cep, která se do Prahy podívá teprve podruhé v životě.

  Hodně se mě to dotýká, protože letos to bude právě sedmdesát let od chvíle, kdy Jan Čep ilegálně překročil hranice. Cítím hlubokou symboliku v tom, že se můžu zúčastnit právě francouzsko-českého autorského festivalu, uvedla sedmadvacetiletá herečka a dramatička. Její prvotinu Všichni živí, kterou uvedlo pařížské Théâtre Ouvert na prestižním festivalu Zoom, převede do scénické skici jako režisér i herec David Prachař.

  Hlavním cílem festivalu Sněz tu žábu vždycky bylo sbližování české a francouzské kultury a podpora spolupráce českých a francouzských umělců, říká Natálie Preslová, kterou těší i vzrůstající zájem českých divadel. Současné francouzské hry, které jsme představili na festivalu, uvádí nyní třeba Divadlo v Dlouhé nebo brněnské Divadlo Polárka, dodává.

  Vedle hostující francouzské inscenace Kredenc naživo a pěti scénických skic her, které organizátoři vybrali na základě otevřené výzvy frankofonním dramatikům, se ve Studiu Alta představí s unikátní zvukovou instalací Mixtape, koncertem a dvěma DJ sety hudebník Joe Cave, nebo třeba dvě výtvarnice, které před diváky svedou ilustrátorský souboj na obřím plátně.

  Všechna představení i akce v rámci festivalu jsou s českými či francouzskými titulky nebo simultánně tlumočené, a jsou tak přístupné v obou jazycích.

  Kompletní program festivalu: http://sneztuzabu.cz/program/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. května 2018

  Komentáře k článku: Francouzi zamíří o víkendu do Prahy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,