Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Fokus na krizové okamžiky českých dějin

  Projekt pražského nezávislého Divadla X10 nazvaný Tribuna X10 je založen na projevech význačných osobností české politiky a kultury, které ovlivnily svými veřejnými proslovy chápání skutečnosti v uzlových momentech české novodobé historie. K účasti bylo vyzváno deset režisérů spolupracujících s českými nezávislými divadly (Anna Klimešová, Kamila Polívková, Tereza Říhová, Jakub Čermák, Jan Frič, Štěpán Gajdoš, Tomáš Loužný, Ian Mikyska, Jiří Ondra, Ondřej Štefaňák) a deset herců, kteří kontinuálně spolupracují s Divadlem X10.

  Na základě losování vznikly tvůrčí dvojice, které připraví video nahrávku příslušného projevu ve veřejném prostoru. Záznam losování byl včera zveřejněn na YouTube kanálu a sociálních sítích Divadla X10 a každý následující čtvrtek počínaje 15. dubnem budou mít diváci možnost zhlédnout jeden z deseti proslovů zpracovaných vylosovaným režijně-hereckým tandemem. Celý projekt bude zakončen 23. června uvedením všech výstupů živě v rámci komponovaného večera na jevišti Divadla X10.

  Odborným konzultantem projektu je historik Mgr. Libor Svoboda, PhD., který působí v Ústavu pro studium totalitních režimů a zaměřuje se mimo jiné na moderní české dějiny. Ve spolupráci s dramaturgií a Liborem Svobodou jsme vymezili deset výrazných témat, které procházejí českými novodobými dějinami a k těmto tématům hledali tři konkrétní projevy, osvětluje koncept a dramaturgii projektu umělecký šéf Divadla X10 Ondřej Štefaňák. Tvůrčí týmy mají možnost vybrat si pouze jeden z nich nebo udělat kompilát v časovém horizontu deseti minut. Jednotlivá témata byla k vylosovaným tvůrčím týmům také přiřazena losem.

  Ve čtvrtek 8. dubna vylosovaná témata a tvůrčí týmy

  (v pořadí, v jakém byly vylosovány)

  Budování státu: herec Pavel Neškudla + režie Anna Klimešová

  Vzestupy a pády: herec Jan Jankovský + režie Jan Frič

  Krize a konjunktury: herečka Anita Krausová + režie Kamila Polívková

  Umělci v politické akci: herec Šimon Krupa + režie Ondřej Štefaňák

  Kde domov můj: herečka Magdalena Kuntová + režie Tomáš Loužný

  Barikády: herec Hynek Čermák + režie Ian Mikyska

  100 let: herec Jakub Gottwald + režie Štěpán Gajdoš

  Vědomá lež: herec Vojtěch Hrabák + režie Jiří Ondra

  Za pravdu: herec Václav Marhold + režie Tereza Říhová

  Slovenský hlas: herečka Lucie Roznětínská+ režie Jakub Čermák

  Divadlo X10 svým projektem reaguje na omezení divadelního provozu i současnou krizovou společenskou situaci, ve které jsou občané denně vystavováni nejrůznějším prohlášením a projevům. Prostřednictvím konfrontace s projevy novodobé české historie je možné nahlížet současnou krizi v širším kontextu, který odhaluje principy manipulace i podpory, sobectví a sounáležitosti, populismu i pravdivého pojmenování stavu věcí.

  Krizový okamžik lze chápat nejen negativně, jako počátek zhoršených poměrů (ekonomických, společenských, politických atd.), ale také pozitivně, jako výzvu k možnosti zásadní změny k lepšímu. „Krize“ jako rozhodující moment, ve kterém musíme razantně volit ze dvou možností. O dopadech této rozhodující volby však můžeme spíše spekulovat nebo věřit v její pozitivní vyústění. Slova exponovaných osobností, příslušníků politických elit, morálních vzorů i obhájců násilné akce, uměleckých buřičů i konformistů, národních hrdinů i kolaborantů pak mohou mít zásadní roli v individuálním rozhodování občanů, píše se k tomuto projektu na webových stránkách Divadla X10 (zde).

  Více zde: https://www.divadlox10.cz/

  /Z webových stránek Divadla X10 a tiskové zprávy zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. dubna 2021

  Komentáře k článku: Fokus na krizové okamžiky českých dějin

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,