Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  FOK uvede oratorium Eliáš

  Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede velkolepé oratorium Eliáš z pera Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Bachem a Händelem inspirovaná skladba z poloviny 19. století zazní v původním plném obsazení s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Nikolou Proksch, Václavou Krejčí Houskovou, Petrem Nekorancem a Lukášem Bařákem. Monumentální biblické vyprávění povede dirigent Petr Altrichter. Koncerty proběhnou 8. a 9. prosince 2021, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. 

  Foto: archiv

  V rámci předvánočního programu nabídne FOK svým návštěvníkům oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho vycházející ze starozákonního příběhu. Skladatel dílo modeloval podle oratorií dvou barokních mistrů – Johanna Sebastiana Bacha a Friedricha Händela, které velmi uznával a chtěl takto oslavovat jejich umění skladby. Svou lyričností a používáním barevného orchestrálního a sborového stylu však jasně odráží Mendelssohnova vlastního génia jako raně romantického skladatele. Oratorium se tedy nepochybně řadí mezi nejvýznamnější počiny hudby 19. století, ačkoli je inspirováno hudbou barokní.

  Hlavní role ztvární 4 sólisté. V roli Vdovy se představí Nikola Proksch (soprán), v roli královny uslyšíme Václavu Krejčí Houskovou (alt), postavy Abdiáše a Achaba zazpívá Petr Nekoranec (tenor) a titulní role Eliáše se ujme Lukáš Bařák (basbaryton).

  Sbor v díle funguje jako hlas lidu a zároveň jako komentátor děje. S Pražskými symfoniky tuto úlohu obstará Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy.

  Orchestr FOK povede bývalý šéfdirigent FOK a jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů Petr Altrichter, který právě toto dílo touží osobně uvést ve Smetanově síni již dlouhou dobu.

  Tento koncert na den přesně před 85 lety proběhl v zaplněné Smetanově síni. Řídil ho tehdy dirigent a skladatel Erich Wachtel, žák Alexandra Zemlinského. Koncert organizoval Svaz židovských zpěváckých spolků v ČSR, a proto zde s Orchestrem F. O. K. účinkovala dvě židovská pěvecká sdružení z Prahy a z Teplic.  Koncert byl unikátní především jazykovým provedením. Eliáš byl zpíván v hebrejském překladu, pod kterým je podepsán dirigent koncertu. V recenzi koncertu v Národních listech čteme vtipný komentář: ‚Zpíváno bylo na text hebrejský, takže i v tom směru zachoval koncert jednotný řád. Mělo to ovšem tu nevýhodu, že sotva asi více než 1 % účinkujících rozumělo tomu, co zpívá. A v posluchačstvu jistě nebylo lépe,‘ popisuje Jiří Hannsmann, který dlouhodobě studuje historii FOK.

  Světová premiéra oratoria Eliáš proběhla v roce 1846 v Birminghamském hudebním paláci a dílo bylo všeobecně velmi dobře přijato. Původní verze byla pro kompletní symfonický orchestr, varhany, čtyři sólisty a velký sbor. Později se začalo dílo uvádět ve verzi bez sboru, pouze se sólisty. FOK se ale vrací k původnímu provedení a posluchači se tak dočkají plnohodnotné původní velkolepé verze.

  ///

  Koncerty se uskuteční 8. a 9. prosince 2021 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. prosince 2021

  Komentáře k článku: FOK uvede oratorium Eliáš

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,