Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festivaly Pražské křižovatky a Málo bylo Havla!

  Dramatik, spisovatel, občanský aktivista a politik Václav Havel by se 5. října dožil osmdesáti let. Toto výročí se připomínalo po celém světě a přidali se i čeští divadelníci. V Praze se konal nový mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky (Praha 3.–11. října), jeho podtitul zněl To Havel With Love. Představily se na něm divadelní soubory z Běloruska, Ruska a Ukrajiny, které svou tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu. Současně se konal maraton havlovských inscenací tuzemských režisérů a probíhaly diskuse nad stavem občanské společnosti u nás a svobody ve světě. Čestným hostem byla mimo jiných i nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, novinářka a kritička sovětské i postsovětské doby v Rusku (rozhovor s ní přinášíme na s. 12).

  Festival jsme věnovali památce, dílu a odkazu Václava Havla. Odkaz chápeme tak, že Havel celý svůj život věnoval boji za svobodu a demokracii. Dnes by se určitě solidarizoval s umělci, kteří žijí v zemích, které nejsou tak šťastné jako ta naše, řekl ředitel festivalu Michal Dočekal.

  V Brně se počátkem října konal festival Málo bylo Havla! (Brno 5.–10. října). Diváci mohli navštívit happeningy venku i uvnitř brněnských divadel, veřejná setkání, debaty, výstavy, několik premiér a jednu derniéru (legendární Prase Divadla Husa na provázku). Na festivalu hostovaly i dvě inscenace Havlovy hry Asanace – jedna v podání Klicperova divadla Hradec Králové v režii Andreje Kroba a druhá přijela až z ukrajinského Národního divadla v Kyjevě, kde ji s českým inscenačním týmem režíroval Břetislav Rychlík (píšeme o nich, ostravské inscenaci Anděl strážný i o debatě Režírovat Havla na s. 10). Několik brněnských divadelních projektů a obě inscenace Asanace byly poté součástí i pražského festivalu. Akce se ústrojně a smysluplně prolnuly a propojily, připomněly osobnost, dílo i odkaz dramatika a politika Václava Havla.

  Jsou dny, kdy je dobré slavit. Jsou dny, kdy je dobré přemýšlet, deklaroval Vladimír Morávek na brněnské akci. Obojího se divákům v hojné míře dostalo. DN

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Festivaly Pražské křižovatky a Málo bylo Havla!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,