Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Kontext

  Festivalu 3kino vévodí Poláci

  Mezinárodní filmový festival 3kino přináší to nejlepší ze současné středoevropské kinematografie. Jeho pátý ročník se uskuteční ve dnech 1. – 8. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald.

  Nejprve dovolte pozvánku na divadelní představení v rámci doprovodného programu: v monodramatu Sebeupálení dramatika a režiséra Krzystofa Szekalského ztvárňuje známý polský herec Przemysław Bluszcz postavu důstojníka tajné policie, jehož kariéru ovlivnil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Bluszcz za tuto roli získal v roce 2014 hlavní cenu na Národní přehlídce současného monodramatu. Představení se uskuteční v pátek 2. listopadu od 18 hod. v pražském divadle DUP39 (Charvátova 10).

  Hlavní náplň festivalu 3kino samozřejmě tvoří filmy: letos je jich více než čtyřicet. Jako každoročně některé z nich představí sami autoři.

  Domácí kinematografii reprezentuje předpremiéra snímku Beaty Parkanové s názvem Chvilky, v hlavních rolích vystupují Jenovéfa Boková a Alena Mihulová (všechny tři dámy přijdou besedovat s diváky) a v kinech již běžící Domestik Adama Sedláka a Toman Ondřeje Trojana.

  Nejhojněji je zastoupena polská kinematografie, jež se představí v programu Spoleczně: polsko-česká výročí 1918-2018. Z bohaté nabídky upozorňuji na nejnovější snímek Jakuba Kolského Milost. Provokativní tragikomedii Tvář režisérky Małgorzaty Szumowské uvádějí naše kina už od září. Českou premiéru si na festivalu odbudou snímky Outsider Adama Sikory, Divoké růže Anny Jadowské a Trenérova dcera Łukasze Grzegorzeka.

  Kromě toho si můžeme připomenout filmy slavných režisérů, například Agnieszky Hollandové a Felikse Falka. Přímo na starší díla jsou zaměřeny sekce Filmy, na které se stála fronta a letošní novinka Přelomové polské filmy nabízející deset titulů, které se zásadně zapsaly do dějin polské kinematografie.

  Maďarská produkce se představí snímky Řezník, kurva a jednooký muž (r. János Szász) a Genesis (r. Arpád Bogdán).

  Festival nabídne i dva workshopy, které povedou filmoví kritici Artur Zaborski a Jaromír Blažejovský.

  Veškeré informace o festivalu naleznete na stránkách www.3kino.cz.


  Komentáře k článku: Festivalu 3kino vévodí Poláci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,