Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Festival Tanec Praha v září pokračuje

  Představení A Quiet Evening of Dance legendárního choreografa Williama Forsytha, kterým se  11. září otevře podzimní část festivalu Tanec Praha, slibuje příliv energie a radosti z pohybu. Jednoznačně půjde o taneční událost roku u nás!

  Festival dále nabídne dvě premiéry: Silent Mob reagující na pandemická témata samoty versus sdílení a mezinárodní Open Air projekt ICARUS, ve kterém profesionálové spolupracují s teenagery. Pro velký zájem znovu proběhne site-specific projekt Žižkov v pohybu.

  Impozantní návrat legendy světové choreografie po dvaceti letech

  V sobotu 11. září v Hudebním divadle Karlín nabízí festival představení „pro všechny smysly“ A Quiet Evening of Dance choreografa Williama Forsytha. Originální kombinace baletu a hip hopu nabíjí diváky energií a radostí z pohybu a hudby. To je přesně to, co všichni aktuálně potřebujeme, zdůrazňují dramaturgové festivalu. William Forsyth tvoří společně s Jiřím Kyliánem a Ohadem Naharinem ikonickou trojici špičkových světových choreografů současného tance.

  Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha, dodává: Fenomenální Forsythe potěšil naše diváky již v roce 2000. Plánovali jsme jeho návrat po 20 letech, ale loni prostě nebyla šance. Jsme nadšeni, že nám dokázal dát termín v září. Dílo nastudoval se svými oblíbenými, vyzrálými tanečníky, kteří si dokáží vychutnat každý detail, nechybí mu tak vzácný pohybový humor.

  Dvě atypické premiéry a site-specific Žižkov v pohybu

  V rámci site-specific projektu Žižkov v pohybu se uskuteční čtyři outdoorové performance. Foto Vojtěch Brtnický

  Díky červnovému úspěchu pokračuje zkoumání pomyslného žižkovského gordického uzlu: v rámci site-specific projektu Žižkov v pohybu se uskuteční čtyři outdoorové performance.

  Dalším atraktivní produkcí podzimní části festivalu bude 26. září na Výstavišti u skateparku česká premiéra koprodukčního projektu festivalů Tanec Praha a Divadelná Nitra ICARUS. Čeští a slovenští teenageři v něm v režii Marie Gourdain reflektují téma svobody a hranic.

  Terza Ondrová v Silent Mob. Foto Vojtěch Brtnický

  V rámci červnové části festivalu Tanec Praha byla možnost zúčastnit se otevřené zkoušky Silent Mobu Temporary Collective a Terezy Ondrové. V září se uskuteční premiéra tohoto projektu reagujícího na témata samoty a sdílení zesílené pandemickou zkušeností prostřednictvím audio taneční performance odehrávající se skrze sluchátka ve veřejném prostoru.

  Děkujeme za podporu

  Ačkoliv aktuálně došlo k uvolnění covidových opatření, stále nemáme žádnou jistotu, jak bude podzimní taneční sezóna probíhat. Přijďte nás podpořit a připomenout si, jaké to je být na živém, mnohdy interaktivním, představení. Vraťme se ke své komunitní podstatě a radosti z umění, které povznáší náš lidský rozměr degradovaný online způsobem života.

  Tanec Praha, z. ú.

  /Z tiskové zprávy Tance Praha zpracoval hul/

  ///

  Více o letošním ročníku festivalu Tanec Praha na i-DN:

  Festival Tanec Praha v roce koronamoru

  • Autor:
  • Publikováno: 30. srpna 2021

  Komentáře k článku: Festival Tanec Praha v září pokračuje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,