Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival snů v černých dolech

  Dream Factory Ostrava – největší festival činoherního divadla na severní Moravě – bude zahájen v pondělí 4. června. Během jednoho týdne nabídne divákům tři desítky představení,  doprovodný program, koncert, besedy, slideshow i propojení s těšínským festivalem Bez hranic.

  Nechají si diváci v Ostravě vyspílat? Martin Pechlát, Martin Finger a Stanislav Majer v kultovní inscenaci Spílání publiku 2010. FOTO KAMILA POLÍVKOVÁ

  Letošní ročník festivalu věnujeme Pražskému komornímu divadlu, které zná většina diváků spíše podle místa svého působení – Divadlu Komedie. Divadlu, které se nesmířilo s podmínkami financování, jenž mu nastolil pražský magistrát a rozhodlo se dobrovolně ukončit svou existenci, říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek. Na festivalu představí inscenace Weissenstein, Hrdinové jako my a Spílání publiku 2010.

  Dramaturgická linie čtvrtého ročníku festivalu se věnuje také účastníkům výběrového řízení na nového provozovatele Komedie, kteří postoupili do posledního kola. Na Dream Factory Ostrava se tak představí inscenace Daniela Špinara (Kauza Médeia), Jiřího Havelky (Pérák), Štěpána Pácla (Hosté), Jiřího Adámka (Požár), Martiny Schlegelové (Zpověď masochisty). Výherce výběrového řízení Company.cz, jenž nyní sídlí ve Strašnickém divadle, se ostravskému publiku představí Testosteron a Tiché dny v Mixing Part.

  Pan M. není obyčejný občan. Pan M. předem souhlasí se všemi vládními škrty. Je nadšený, když může pracovat na několik úvazků, když za to dostává mizerný plat a všichni ho šikanují. Pan M. chce trpět. Pan M. je totiž Masochista. Aneb Zpověď masochisty FOTO IVANA TAČÍKOVÁ

  V letošním roce je připravena také novinka – propojení Dream Factory Ostrava s nejstarším polistopadovým festivalem u nás – česko-polským Bez hranic. Diváci budou moci zhlédnout nejen divadelní představení, ale také ochutnat to, co činí každý z obou divadelních svátků specifickým a originálním. Festival Bez hranic nabízí divadelní představení v češtině a polštině na české i polské straně řeky Olše. Dream Factory Ostrava divákům však především otevírá brány Národní kulturní památky Dolu Hlubina, který dodává divadelním představením jedinečnou industriální atmosféru. Některé akce proběhnou i v Divadle Petra Bezruče a prostorách Cooltour  Černé louce.

  Uměleckou záštitu nad festivalem převzali čerstvý držitel Ceny Alfréda Radoka herec Martin Pechlát a několikanásobná držitelka Cen Anděl zpěvačka Lenka Dusilová, která připravila netradiční koncert Karel Weissenstein & hosté na sobotu 9. června na Dole Hlubina.

  Více informací naleznete na: www.dfov.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2012

  Komentáře k článku: Festival snů v černých dolech

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,