Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival Nová generace podruhé

  Současný tanec, fyzické divadlo a pantomima očima a v podání mladých tvůrců – to je festival Nová generace, který startuje dnes ve Studiu ALTA. Druhý ročník festivalu tanečních vysokých škol se koná tento víkend – od 22. do 24. listopadu. Po tři dny naplní Altu mladistvou energií, nabídne komponované tanečně-pohybové večery, promítání tanečních filmů, workshop s Peterem Šavelem i otevřené diskuze po představení.

  Nova generace_2013_plakat

  Festival Nová generace vznikl jako taneční odpověď na již tradiční festival divadelních škol Zlomvaz. Jeho cílem je setkání studentů, navázání bližší spolupráce, společné zhlédnutí současné studentské tvorby a možnost konfrontace názorů na současný tanec. V neposlední řadě pak profesní dozrání mladých tvůrců díky tomu, že mohou svou práci konfrontovat s reakcemi diváků i vrstevníků z jiných měst a zemí.

  Letos se festivalu zúčastní studenti z domovské HAMU v Praze, dále z VŠMU v Bratislavě (SK), z brněnské JAMU a z finské Savonia Kuopio Academy of Music and Dance.

  Dnešní Otevírací večer festivalu přinese kombinaci abstraktního tance, živého hudebního doprovodu i pantomimy. Zatímco pantomimická groteska Mime Marmelade se s nadhledem i humorem zabývá soužitím dvou sester na odlehlé farmě, na temnější strunu zahraje sólo Heleny Šťávové Chiméra v interpretaci autorky. Interpretační kvality Heleny Šťávové nelze zpochybnit. Její tělesná artikulace a přesnost dokonale vystihuje nestvůrný přelud. Je plazícím se hadem číhajícím na svou kořist, lvem dychtivě a dravě vrhajícím se do prostoru či divokou ženou bojující za své přežití, reflektoval představení při pražském uvedením Jozef Bartoš.

  Sobotní večer bude patřit finským hostům. Studenti z Savonia Kuopio Academy of Music and Dance se představí po vedením Sirpy Möksy, která je pravidelným hostujícím pedagogem i na pražské HAMU. Večer plný toho nejlepšího, co nám dnes odkazuje klasický jazz dance, doplní taneční filmy vzniklé ze spolupráce HAMU a FAMU.

  Poslední – nedělní – komponovaný večer představí studenty z Brna, Bratislavy a Prahy. Florent Golfier a Lukáš Karásek z Ateliéru klaunské tvorby JAMU uvedou svá „pohybová setkání třetího druhu“ s názvem Tešlon a Frkl. Pomocí prostředků fyzického divadla se dva mladí perfomeři zabývají soužitím dvou postav, jejich rutinními dny a vzájemným učením a poznáváním se.

  Festival Nová generace, 22. – 24. 11., vždy od 19:30

  Místo konání: Studio ALTA, U Výstaviště 21, Praha 7, 170 00

  • Autor:
  • Publikováno: 22. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Festival Nová generace podruhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,