Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Maďarské divadlo o perspektivě

  Do Prahy přijede Divadlo Józsefa Katony s dramatizací povídek Vladimira Sorokina Kreml z cukru. Hostování jednoho z nejvýznamnějších evropských souborů se odehraje v rámci 3. ročníku festivalu maďarského divadla Naostro!, který se bude konat od 10. do 12. listopadu 2016 v Divadle X10 ve Strašnickém divadle.

  cukor2

  Známé Divadlo Józsefa Katony v Praze představí inscenaci Kreml z cukru FOTO ARCHIV DIVADLA

  Třídenní festival nabídne tři maďarské inscenace, dvě scénická čtení a koncert spojený s maďarskou tančírnou. Tématem letošního ročníku je Perspektiva. Divadelní inscenace i scénická čtení nových maďarských her se z různých úhlů pohledu zabývají otázkou budoucnosti.

  Hlavním hostem festivalu je slavné Divadlo Józsefa Katony, které se do Prahy vrací po šesti letech. Inscenace Kreml z cukru je dramatizací stejnojmenného souboru povídek Vladimira Sorokina, který volně navazuje na román Opričníkův den. Režie se ujal absolvent maďarské divadelní akademie Daniel D. Kovács, jež před pár dny obdržel Cenu kritiků v kategorii Talent roku. Dynamická i mrazivá inscenace z nedaleké budoucnosti zahájí festival ve čtvrtek 10. listopadu.

  cukor

  Inscenace Kreml z cukru je dramatizací stejnojmenného souboru povídek Vladimira Sorokina, který volně navazuje na román Opričníkův den FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Tradiční součástí festivalu je prezentace současných maďarských her v českých překladech.  Letos byly přeloženy hry, které rezonují s celkovým tématem a zabývají se ztrátou životní perspektivy, deziluzí, nezaměstnaností a nefunkčními vztahy v rodině. Zároveň si myslím, že jsou dostatečně univerzální a mohou oslovit i české publikum a dramaturgy, doplňuje Lucie Orbók, dramaturgyně festivalu a ředitelka Českého centra v Budapešti.  Drama Csaby Mikóa Bez otce získalo titul Hra roku a bylo již uvedenao v Německu. V české premiéře jej představí režisérka Ewa Zembok. Druhým prezentovaným textem je hra známého režiséra a filmaře Kornéla Mundruczóa Projekt Frankenstein.  Mundruczó zaujal české publikum před pěti lety na plzeňském festivalu s adaptací Sorokinova románu Led. Mundruczóova tvorba klade důraz na hyperrealismus a varuje před manipulací. Scénické čtení hry Projekt Frankenstein, podle které vznikl i film, nastuduje Jan Kačena.

  Třetí den bude patřit maďarské alternativě.  Režisér, herec a autor v jedné osobě Tamás Deák, bývalý člen souboru Bély Pintéra, přiveze se svým souborem Picaro satirickou inscenaci Posvícení na draka, která s nevybíravým humorem kritizuje současné Maďarsko a jeho obyvatele.  Festival zakončí mladí maďarští muzikanti  Fokoszenekar ze srbské Vojvodiny, kteří kromě koncertu nabídnou i výuku čardáše.

  Přehlídku maďarského současného divadla tradičně organizuje spolek Divadlo Unlimited, tentokráte ve spolupráci s Divadlem X 10. Divadlo X10 se od svého založení věnuje současným hrám, proto jsme přivítali možnost spolupracovat s festivalem Naostro!, který se zaměřuje rovněž na současnou dramatiku. Témata inscenací i dramatických novinek, které budou uvedeny, reflektují současný stav společnosti a její socio-politické problémy, což rezonuje s naším zaměřením. Věříme, že festival maďarského divadla bude inspirativní,  dodává ředitelka divadla Lenka Havlíková.

  Vstupenky je možné zakoupit na stránkách www.divadlox10.cz.

  Více informací k festivalu na www.naostrofest.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. října 2016

  Komentáře k článku: Maďarské divadlo o perspektivě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,