FESTIVAL: Letní slavnosti staré hudby – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2025

ročník 34
27.6. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Festivaly

FESTIVAL: Letní slavnosti staré hudby

Oblíbená pražská akce Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby začne 17. července a potrvá do 5. srpna. Tentokrát dramaturgie zvolila podtitul Familia a představí díla z hudebních archivů, která spojují hudební i rodinná pouta v podání předních ansámblů i sólistů mezinárodní i domácí scény. Festival otevře v kostele v Emauzích koncert s názvem Die Bach–Familie berlínského souboru Ensemble Polyharmonique, který nabídne originální pohled do univerza hudební dynastie.

Letošní dramaturgie se tedy zaměřila na hudební rody, příbuzenské vztahy i osudy zasazené do širšího historického kontextu, které spoluutvářely nejen hudební dějiny napříč Evropou. Zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby, hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie. Koncerty se opět budou konat v sakrálních a světských historických prostorách hlavního města Prahy (Emauzský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy, Lobkowiczký palác, bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě). Vprogramu festivalu se také objeví několik ansámblů, které poprvé poprvé vystoupí v Praze.

Ensemble Polyharmonique z Berlína Foto LSSH

Po jedenácti letech se na festival vrací fenomenální portugalský soubor Sete Lágrimas, který si svou hudební kreativitou podmanil srdce posluchačů již v roce 2014. Koncert s názvem Música da vida (21.7.) v Trojském zámečku provede posluchače rituály a životními fázemi od narození až po smrt, Třetí koncert La flor en Paradis umístěný do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě (23.7.) představí nejstarší hudbu, která na 26. ročníku zazní, a posluchače zavede do prostředí středověkých klášterů, kapitul a univerzit. Pro své první pražské vystoupení si španělský soubor Tasto Solo pod vedením Guillerma Péreze vybral díla z druhé poloviny 13. století, která budou provedena v unikátní kombinaci hlasu (Anne-Kathryn Olsen), organetta a fidul. Čtvrtý večer Les frères Francœur (25. 7.) nabídne recitál dvou hudebníků nové generace tzv. poučené interpretace staré hudby – francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor přednesou v Lobkowiczkém paláci virtuózní program vzdávající hold bratrům Louisovi a Françoisovi Francœurům.

Dalším nováčkem festivalu je italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, který upozorní na neméně důležitý fenomén hudební historie – tisk. Dramaturgie koncertu A Venezia, který se koná v trojském zámečku 28. 7., se zaměří na edice z dílny rodu Gardano/Magni, jež v 17. století patřila mezi největší a nejdůležitější hudební nakladatelství nejenom v Benátkách, ale i v celé Evropě. V provedení renomovaného souboru tak zazní virtuózní raně barokní sonáty, fantazie, sinfonie, canzony anebo ciaccony. Šestý festivalový večer Their Majesties (31. 7.)přenese posluchače do anglické společnosti druhé poloviny 17. a počátku 18. století. Vlámský soubor Musica Gloria a taktéž vlámský kontratenorista Pieter de Praetere připomenou, že kromě oblíbeného a úspěšného Henryho Purcella byl aktivně hudebně činný i jeho příbuzný, Daniel.

Závěrečný koncert bude tradičně patřit souboru Collegium Marianum (Passione d’amore 5. 8.), rezidenčnímu ansámblu festivalu pod vedením Jany Semerádové. Odehraje se kostele sv. Šimona Judy a dramaturgie sestavená přímo pro tuto příležitost bude důkazem, že rodinné vztahy byly nevyčerpatelným zdrojem umělecké inspirace a také hnací silou komplikovaných zápletek operních námětů. Árie z opery Giulio Cesare in Egitto Georga Friedricha Händela a Il Giustino Antonia Vivaldiho přednesou ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit online. Seznam dalších prodejních míst na www.colosseumticket.cz. Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (do 30. 7. 2025) od 10.00 do 18.00 hodin. 2. 7. je zavřeno.


Komentáře k článku: FESTIVAL: Letní slavnosti staré hudby

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,