Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Festival Janáček Brno ve znamení úspěchu

  Bez nejmenší nadsázky možno konstatovat, že mezinárodně vysoce hodnocený festival Janáček Brno 2022 přinesl ve dnech 2. až 20. listopadu program vskutku světového formátu. Odrazilo se to nejen v hojné účasti návštěvníků a pozitivní odezvě jak české, tak zahraniční. Město je s osobností Leoše Janáčka bytostně spjato. A je třeba říct, že organizátoři festivalu dokáží tuto devízu i závazek kvalitou a vysokým programovým standardem naplnit i zhodnotit. Velmi pozitivní je zjištění, že koronavirová omezení loňských let nevedla ke snížení zájmu publika. 8. mezinárodní a operní festival Janáček Brno se může pochlubit dosud nejvyššími tržbami ve své historii. Tím nejcennějším byla však vysoce hodnotná, současně atraktivní festivalová nabídka s podtitulem Quo vadis.

  Pietní akt u hrobu Leoše Janáčka. Foto: Marek Olbrzymek

  V rámci devatenácti dní bylo celkem odehráno 36 produkcí, v některých se přitom jednalo o světové premiéry nebo o program specificky připravený “na míru“ festivalu. Prostor dostala i mladá generace, v čele s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně a Konzervatoří Brno.

  Domácí premiera souboru Janáčkovy opery NdB Z mrtvého domu /Glagolská mše sklidila velmi dobré kritiky a svá tři, hojně navštívená představení ještě korunovala online streamem skrze OperaVision, který se vysílal do celého světa, a na webu operavision.eu bude ke zhlédnutí až do 6. května 2023.

  Prezentací špičkových dirigentů Jakuba Hrůši, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila nebo Marka Ivanoviće, dokonale sehraných zahraničních i českých těles (Welsh National Opera, Orchestre de la Suisse Romande, švýcarský Grand Théâtre de Genève, Orchestr Národního divadla Praha a Janáčkova opera Národního divadla Brno) a také díky věhlasným sólistům, interpretům a režisérům Corinne Winters, Nickymu Spencovi, Adamu Plachetkovi, Johnu Fioremu, Viktorii Mullove, Olivii Fuchs, Calixto Bieitovi nebo Tatjaně Gürbaci, dostál festival svému renomé. Uvedením stěžejních děl Leoše Janáčka, často ve více interpretacích, vznikla v rámci festivalového dění nejen zážitková, ale také komparativní platforma pro diskusi a reflexi odbornou veřejností.

  V řeči čísel Janáček Brno 2022 překonal mnohé limity: hrubé tržby za vstupenky činily rekordních 4 269 249 Kč. Festival navštívilo 10 744 platících diváků, průměrná návštěvnost byla 73,3 %. Rostoucí tendence v klíčových ukazatelích povzbuzují a jsou silnou motivací Vynikající výsledky nás těší, ale ani zdaleka nemohou postihnout intenzitu energie, která se přelévala mezi jevišti a hledišti na všech představeních a koncertech. Vřelost a nadšení, se kterými si diváci užívali festivalovou produkci, byly skutečně k nezaplacení. Já osobně jsem nesmírně hrdý na to, co dokázal celý organizační tým. Situace, která byla po několika vlnách pandemie nesmírně složitá a nejistá, se ještě zkomplikovala ekonomickou krizí. Vyjednat a dát dohromady tak špičkový program by nebylo možné bez skvělých a zapálených profesionálů v NdB, hodnotí festival Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

  Liška Bystrouška pro děti. Foto: Marek Olbrzymek

  Sezvat českou dirigentskou špičku v rámci jednoho ročníku festivalu a tím zprostředkovat divákům jejich světové prvenství v interpretaci Janáčkových oper, považuji za mimořádný úspěch. Osmý ročník festivalu se tímto nepochybně zapsal jako jeden z nejlepších v historii tohoto brněnského kulturního svátku, s velkým mezinárodním přesahem. Premiérou Z mrtvého domu ve spojení s Glagolskou mší, soubor Janáčkovy opery obhájil své mezinárodní renomé nejen u diváků, ale i u zahraniční kritiky, včetně živého přenosu představení v rámci mezinárodního projektu Opera Vision. K úspěchu festivalu přispěly i jedinečné projekty nejmladší umělecké generace Konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění, hodnotí festival Jiří Heřman, šéf Janáčkovy opery NdB.

  Velkou oblibu získal doprovodný program ve spolupráci s TIC Brno, úspěšné byly i janáčkovské trasy spjaté s místy, v nichž se Janáček pohyboval, kde komponoval či vyučoval. S Janáčkem bylo možno setkat se i v centru města. Po naskenování QR kódu bylo možno zaposlouchat se do hudební ukázky. Zajímavé překvapení přinesla gastronomie – Devět restaurací – v symbolické analogii s devítkou Janáčkových oper nabízelo „janáčkovské menu“. Hosté mohli okusit, na čem si pochutnával sám Leoš Janáček, dle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové.

  Recitál Ivo Kahánka a Tomáše Jamníka. Foto: Marek Olbrzymek

  Chování zájemců o vstupenky na jednotlivá představení se oproti minulosti zřetelně proměnilo. Organizátory nechalo delší čas v napětí, na zaplněné sály museli déle čekat. Návštěvníci nakupovali často lístky na poslední chvíli. Zvlášť milým překvapením bylo, v jaké síle měli na festivalu své pevné místo zahraniční diváci. Po dvou letech intenzivní přípravy je krásné vidět, jak se na festival vrátilo zahraniční publikum z celého světa. Jsme vděčni za tu nepopsatelnou atmosféru, kterou může divák zažít jen ve městě, které je s Janáčkem takto silně spojeno, dodává Pavel Lojda, tajemník festivalu Janáček Brno.

  Web janacek-brno.cz může vykázat v období roku 2022 návštěvnost přes 160 000 uživatelů a více než 340 000 zobrazených stránek. Ohlasy v tisku v tomto ročníku pokryly nejen Českou a Slovenskou republiku, ale také Velkou Británii, Rakousko, Maďarsko, Španělsko, Kanadu či USA.

  Festival Janáček Brno 2024 se bude konat v termínu 1.–24. listopadu 2024. Předprodej vstupenek bude slavnostně zahájen 4. listopadu 2023. Na podzim příštího roku festival chystá řadu preview akcí.


  Komentáře k článku: Festival Janáček Brno ve znamení úspěchu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,