Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Ochutnávka francouzského divadla

  Festival francouzského divadla Sněz tu žábu se poprvé představil loni v březnu v prostorách vinohradské Venuše ve Švehlovce. Letošní druhý ročník zůstává věrný březnu, čtyřdenní program se ale tentokrát odehraje v holešovické La Fabrice.

  snez_tu_zabu_logo_2016_clear

  Vizí festivalu, který letos proběhne ve dnech 12. – 15. 3, je prezentace francouzského divadla, jím inspirované české tvorby a vzájemného vlivu české a francouzské současné scény. Hlavní program nabízí inscenace, scénické skicy a diskuze s autory. Jedním z letošních největších lákadel je francouzská inscenace Lichen-man scenáristy a režiséra Frédérica Sonntaga. Své inscenace představil na nesčetně divadelních festivalech, jeho texty byly přeloženy do čtrnácti jazyků, v mnohých zemích byly také divadelně zpracovány a předvedeny.

  FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Jedním z letošních největších lákadel je francouzská inscenace Lichen-man scénáristy a režiséra Frédérica Sonntaga FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Dále jsme vybrali představení z českých divadel, která reflektují variace českého zpracování francouzského divadla či témat. Představíme například inscenaci Marie Antoinetta v režii  Šimona Dominika ze Západočeského divadla Cheb, říká organizátorka festivalu Natálie Preslová.

  Jednu ze stěžejních dramaturgických linií festivalu bude stejně jako v loňském roce tvořit série scénických črt nových francouzských dramatických texů. Po skončení prvního ročníku zveřejnila dramaturgická rada festivalu výzvu určenou frankofonním dramatikům. Oslovili jsme autory, jejichž alespoň jeden text byl již uveden na francouzské divadelní scéně. Obdrželi jsme kolem 150 textů, ze kterých dramaturgická rada vybrala čtyři, které budou přímo pro festival přeloženy a uvedeny českými tvůrci jako scénické črty, bude se jednat o české premiéry, dodává Preslová. K vidění budou Nehybní (Les Immobiles) v režii Lindy Duškové, Život bez spánku (Une vie sans dormir) v režii Martina Kukučky (SKUTR), Belgická Ryba Ondřeje Mataje, Les ve mně (Forêt intérieur) Marka Němce, Sněz mě (Mange moi) v režii Petra Haška a IDovská Karkulka (Petit chaperon Uf) Janka Lesáka.

  Tento rok přináší hlavní novinku v podobě Off prostoru. La Fabrika bude po celé festivalové dny otevřená všem zájemcům zdarma. Kromě večerního divadelního programu si tak diváci mohou zkrátit celodenní čekání na kulturu doprovodnými projekcemi, živými koncerty, workshopy či scénickými čteními textů podobně kontinuálně, jako je tomu na letních festivalech.

  Festival vzniká za podpory Francouzského institutu v Praze, organizace Écrivais associés du théâtre a pařížského Théâtre Ouvert.

  Více informací naleznete na: www.sneztuzabu.cz a www.facebook.cz/sneztuzabu

  • Autor:
  • Publikováno: 25. ledna 2016

  Komentáře k článku: Ochutnávka francouzského divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,