Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Fatální feminní festival

  Sedmý ročník festivalu Venušiny dny nabízí divákům od 1. do 5. května přehlídku současného ženského autorského umění. Festival už roku 2015 pořádá žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce. Venušiny dny boří stereotypy o tom, co to je „ženské umění“, co ženy zajímá a o čem ženy tvoří. 

  Festival představuje hlavně autorky,  ale je vhodný pro všechny diváky bez ohledu na pohlaví nebo gender, říká ředitelka festivalu Barbora Šupová. Venušiny dny startují prvního máje feministickým stand-upem Duo docentky: Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková se zaměřují na popularizaci výzkumu v oblasti genderu a sexuality. Jak souvisí Putin se sexuální výchovou a klitoris s objevováním Měsíce? Populární duo mohou po dlouhé době naživo vidět i pražští diváci!

  Soubor  MANUS Art Collective uvede pod názvem HOŘKOST vol.ll venkovní performance o povinnosti a břemenu vzájemné lásky – diváci jej mohou spatřit v Sadech Svatopluka Čecha, v 18 a 19 hod. Od 20 hodin bude už v divadle ve Švehlově koleji následovat premiéra šedesátiminutové taneční přednášky Beautiful Confusion Collective: BLACK DRESS, postavené na symbolice a univerzálnosti černých šatů. Zveme diváky na salonní výpravu za hranice binárního pojetí genderu. Oblékání není nikdy jednoduchý čin. Koncept a choreografie: Becka McFadden

  3. května představí v české premiéře slovenské Divadlo NUDE inscenaci Cukrová vata, o konfrontaci žen s očekáváním společnosti. Na jedné straně stojí žena, která nemá děti a po třicítce hledá svoje místo bez pevných bodů v podobě partnera nebo kariéry. Jejím kontrastem je o dekádu starší žena, která nečekaně otěhotní a musí se vyrovnávat s mateřskou úlohou po čtyřicítce.

  Pomyslný highlight festivalu jistě představuje koncert Marie Kieslowski, která zahraje 4. května v premiéře své sólové autorské tvorby písně pro právě rozpracované sólové album, které by mělo vyjít na podzim roku 2022. Jedinečným koncertem vrcholí také sbírka hygienických potřeb pro ženy bez domova věnovaný sdružení Jako doma, která se již deset let věnuje pomoci ženám v sociální tísni a ženám bez domova. Výtěžek z koncertu zpěvačka věnuje právě této organizaci.

  Jako symbolický závěr přehlídky uvádíme 5. května Divadlo oProti: Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur. Autorská hra tří žen. Svéráz Slovenska a Slovácka se pojí v režisérce Daniele Evjákové: Zpočátku je to hromada keců a cimbál a slivovica – občas se poodhalí nitro, ale to tělo.. to tělo. Jedna vesnická zkušebna jako útočiště, dvě studentky audiovizuální tvorby hledající a ztrácející.

  Součástí festivalu je i dobročinná Venušina sbírka hygienických potřeb pro ženy v nouzi. Sbírka probíhá od 4.4. do 5.4. vždy mezi 19:00 a 20:00 v den, kdy se hraje ve Venuši představení. Docházejí nám menstruační vložky, máme trvalý nedostatek inkontinenčních pomůcek. Je také velká poptávka po barvách na vlasy a deodorantech ve spreji, říká Veronika Dudková z organizace Jako doma. Sbírka je zaměřena na hygienické potřeby, tedy šampony, sprchové gely, mýdla, prášky na praní, mycí prostředky, vlhčené ubrousky, menstruační vložky, inkontinenční pomůcky, volně prodejné léky (např. ibalgin, ibuprofen, endiaron), vitamíny, obvazy, deodoranty ve spreji, barvy na vlasy, krémy, ale i dekorativní kosmetiku a jiné hygienické přebytky.

  Je možné věci nosit i přímo do komunitního centra Jako doma (Novákových 655) ve všední dny 10-18h nebo přispět na číslo účtu 2200262792/2010.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2022

  Komentáře k článku: Fatální feminní festival

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,