Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Fais un saut à Prague

  Festival francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu čtvrtým rokem přináší informace ze současné frankofonní dramatiky. Letos se organizátoři rozhodli rozšířit záběr i opačným směrem. Začátkem dubna (4. 4. – 7. 4.) se v Paříži odehraje první ročník sesterského festivalu českého divadla Na skok do Prahy (Fais un saut à Prague).

  Festival má za cíl seznámit francouzskou divadelní obec i diváky se současnými českými dramatiky a s českou divadelní scénou. Chceme jeho prostřednictvím udržovat a rozvíjet profesionální kontakty a spolupráci mezi českými a francouzskými umělci, vysvětluje ředitelka a dramaturgyně pařížského festivalu Linda Dušková.

  Na navázání užší spolupráce se těší i Catherine Leconte, ředitelka partnerského divadla Anis Gras, unikátního kulturního prostoru bývalé továrny na výrobu anýzového likéru, kde se festival odehraje. Na festivalu se mi líbí hlavně to, jak propojuje české autory s francouzskými umělci a obráceně, myslím, že to je vážně hodně důležité, říká Leconte.

  Anis Gras (55, avenue Laplace – 94110 Arcueil, Paris), místo konání festivalu. FOTO archiv Anis Gras

  Letošní první ročník představí v Paříži nové překlady her českých autorek Magdaleny Frydrych Gregorové a Anny Saavedry a práci dramatiků Davida Koštáka, Ondřeje Novotného a Kateřiny Rudčenkové, režiséra Jakuba Maksymova a výtvarnice Barbory Sléhové.

  Koncept prostoru Anis Gras má podtitul ‚místo toho druhého‘. Jde v něm především o zvídavost, o chuť objevovat to, co se nám nepodobá, to, co se k nám přímo nevztahuje. Pro mě  je tohle iniciativa, pohyb, který mě zajímá a který se v Anis Gras neděje dostatečně často, říká Leconte.

  Panenka z porcelánu i osudy Olgy Havlové

  Magdalena Frydrych Gregorová. FOTO archiv festivalu

  Hlavními body programu festivalu Na skok do Prahy budou představení dvou českých her, které byly poprvé přeloženy do francouzštiny. Dramatická prvotina Magdaleny Frydrych Gregorové, „sociální groteska“ Panenka z porcelánu, se dočkala rozhlasové verze v Českém rozhlase, v roce 2007 získala autorka cenu Evalda Šorma. Magdalenu Frydrych Gregorovou jsme si vybrali zejména pro styl jejího psaní, který je jak poetický, tak konkrétní, a který považujeme za natolik zajímavý, že bychom jej rádi nechali zaznít ve francouzštině, přibližuje výběr dramatičky Linda Dušková. Překlad hry ve formě scénického čtení zrežíruje Agnes Bourgeois. Frydrych Gregorová pak představí svou tvorbu v rámci autorského čtení.

  Tým festivalů Sněz tu žábu a Na skok do Prahy se postaral také o první francouzský překlad hry české dramatičky Anny Saavedry Olga – Horrory z Hrádečku. Inscenace textu Divadlem Letí byla oceněna v několika výročních anketách. Hra Olga je jedním z nejvýraznějších současných českých textů pro divadlo, říká Linda Dušková. A zároveň zpracovává téma, které je Francii blízké a dobře známé především díky postavě Václava Havla. Což je pravděpodobně jediná česká osobnost, kterou ve Francii zná opravdu každý, s lehkou nadsázkou dodává.

  Jakub Maksymov. FOTO archiv festivalu

  Mladý režisér Jakub Maksymov pak v rámci experimentálního, na míru šitého imerzivního představení pomocí přenosové techniky vyvede diváky ven z divadelního sálu do přilehlých ulic.

  Na festivalu budou ve formě scénických čtení pod vedením francouzských režisérů představeny i texty české básnířky Vladimíry Čerepkové a zinscenované úryvky z díla trojice českých autorů Davida Košťáka, Ondřeje Novotného a Kateřiny Rudčenkové.

  Součástí doprovodného programu bude výstava Barbory Sléhové, koncerty, veřejné projekce a společný workshop českých a francouzských divadelních autorů s následniz veřejnou diskusí.

  Festival vzniká ve spolupráci s partnery, kterými jsou Anis Gras, České centrum v Paříži, Agentura Dilia a CZECH-IN film festival.

  /Podle tiskové zprávy pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. března 2018

  Komentáře k článku: Fais un saut à Prague

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,