Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí

  Civilizace ohrožuje civilizáciu (No. 3)

  Inscenacemi Mercedes Benz (Slovenské národní divadlo) a Loterie (Národní divadlo I. L. Caragialeho, Bukurešť) pokračoval v pátek 17. 6. festival Eurokontext.sk. A stejně jako pro všechna ostatní festivalová představení, i pro tyto inscenace je nosnou myšlenkou popis společenství, které je kvůli touze po penězích a moci ochotno obětovat své hodnoty a ohrozit tak sebe sama.

  Hru pro tříhodinovou inscenaci Mercedes Benz napsal speciálně pro SND Péter Esterházy. Volně navázal na drama maďarského spisovatele Imre Madácha Tragédie člověka – v obou případech uzavře Lucifer sázku s Bohem: obrátí se slušný, spořádaný člověk a katolík, je-li nepřetržitě zkoušen a stíhán smůlou, nakonec proti Bohu?, Esterházy retrospektivně vypráví příběh své rodiny, starobylého uherského rodu, který v průběhu své historie zažil mocenský vzestup, bohaté a vznešené časy, ale také revoluci, vyvlastnění a běsnění komunistů a fašistů.

  Martin Huba jako Bůh a Robert Roth v roli Lucifera. FOTO archiv SND

  Scéně dominují velké vchodové dveře, které se otevírají a zavírají, zároveň se ale mohou i otáčet okolo své osy a symbolizovat tak cestování v čase. Multifunkčnost dalších rekvizit umožňuje rychlé změny prostoru – to, co bylo před chvílí ruinou kostela, se v momentě mění na koně, stůl, postel. Dobré je herecké obsazení, především důstojný, ale v průběhu doby i nejistý Bůh Martina Huby a Lucifer v podání Roberta Rotha, který kypí energií a neustále se snaží svádět Esterházyovce z cesty (a sem tam uspěje). Jejich vzájemné popichování příjemně odlehčuje hlavně první půlku inscenace, která působí místy lehce zdlouhavě.

  A malá rada na závěr: před návštěvou představení se vyplatí lehce si nastudovat dějiny Slovenska a Maďarska, člověk si pak dosyta vychutná všechny narážky.

  ///

  Rumunský soubor z Národní divadlo I. L. Caragialeho se rozhodl do Bratislavy přivézt klasiku svého repertoáru, inscenaci Loterie (režie Alexandru Dabija). FOTO ROBERT TAPPERT

  Rumunský soubor z Národní divadlo I. L. Caragialeho se rozhodl do Bratislavy přivézt klasiku svého repertoáru, inscenaci Loterie (režie Alexandru Dabija). Jde o dramatizaci prózy-skeče, který napsal před více než sto lety sám I. L. Caragiale o tom, jak moc může vidina bohatství změnit lidi a ovlivnit jejich chování. Scéně vévodí kostra domu s mnoha okny, dveřmi a průlezy, které herci hojně využívají; dům umístněný na točně se během představení otáčí.

  Hodinové představení s tragickým koncem má spád. FOTO ROBERT TAPPERT

  Celé představení se tak, zdá se, skládá z jednoho velkého (organizovaného) zmatku. Bíle natřené obličeje herců symbolizují masky, za které se schováváme všichni v běžném životě, proto se každý může s postavami příběhu ztotožnit. Hodinové představení s tragickým koncem má spád.

  Škoda jen drobného problému s titulky na začátku představení… FOTO ROBERT TAPPERT

  Škoda jen drobného problému s titulky na začátku představení

  ///

  Více na i-DN:

  Civilizace ohrožuje civilizáciu (No. 1)

  Civilizace ohrožuje civilizáciu (No. 2)

  Civilizace ohrožuje civilizáciu (No. 4)

   


  Komentáře k článku: Civilizace ohrožuje civilizáciu (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,