Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  EnviroCity – festival o (i ve) veřejném prostoru

  Občanské sdružení Collaborative Collective připravilo na letní měsíce festival o veřejném prostoru – EnviroCity, jehož program se odehraje od 21. do 29. června 2014 v zahradách areálu IPR Praha (Vyšehradská 57, Praha 2) a dále od 3. července do 9. září 2014 v industriálním prostoru Nákladového nádraží Žižkov.

  EnviroCity_lidi_stojka

  Pavilon Loop

  Centrem setkávání bude environmentální pavilon Loop, který speciálně pro tuto akci připravili studenti Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci a Lesnické a dřevařské fakulty na České zemědělské univerzitě v Praze pod vedením architekty Marie Davidové, Šimona Prokopa a Martina Klody. Pavilon je zamýšlen jako nezvyklý typ městského mobiliáře, který spoluutváří veřejný prostor, poskytuje možnost komunitního potkávání, a zároveň slouží jako umělecký objekt, který lze oživovat prostřednictvím performancí, dodává k projektu Marie Davidová.

  Slavnostní zahájení festivalu spojené s vernisáží pavilonu se uskuteční v sobotu 21. června od 20.00 ve venkovním areálu IPR Praha. Geometrie architektonického objektu environmentálního pavilonu Loop se stane inspirací pro zahajovací site-specific taneční performanci, kterou připraví na míru tanečnice Jana Vrána. Performance bude podpořena světelnou show z dílny studia Lunchmeat.

  První festivalovou neděli 22. června se brány areálu IPR Praha otevřou již od 10.00, kdy se uskuteční pohybový workshop pro dospělé pod vedením Věrky Ondrašíkové a Veroniky Sequensové. Workshop bude zaměřen na komunikaci s prostorem a vnějším světem, prostředkem komunikace však nebude pouze tělo tanečníka, ale objekt, v tomto případě dřevo. Účast na workshopu není omezena předchozími tanečně-pohybovými zkušenostmi, ale je omezena počtem účastníků.

  Program festivalu doplní v neděli 22. června dvě taneční představení, obě připravená ve spolupráci s festivalem TANEC PRAHA 2014. Představení pro čtyři tanečníky, jednoho hudebníka a list papíru s názvem Svět z papíru z dílny choreografky Mirky Eliášové je určeno pro celou rodinu a odehraje se od 13.00. Duo Kateřiny Dietzové a Petra Vrby, kteří působí pod hlavičkou CreWcollective, se potká v tanečně-hudební improvizaci od 17.00. Odpolední program (13.30) nabídne rovněž interaktivní výtvarně-pohybovou dílnu pro děti (5–12 let) pod vedením lektorky Jany Novorytové.

  Tanec a performance se objeví i v programu posledního červnového víkendu. V sobotu 28. června od 17.00 uvede režisér a performer Jan Bárta se svým kolegou, multidisciplinárním norským umělcem Erikkem McKenziem projekt Pitch – projekt na pomezí divadla, hudby a instalace. Stejný den se od 18.00 bude diskutovat o roli živého umění ve veřejném prostoru. Diskuzi s odborníky, koordinátory, umělci a zástupci z regionů připravila Nová síť ve spolupráci s Petrem Polou a jejími hosty budou: Šárka Zahálková z Divadla 29 a projektu Offcity, Jiří Honzírek z Divadla Feste, Jiří Vydra z Valdštenské lodžie a Adriana Světlíková s Dagmar Kantorkovou z kulturního networku Nová síť. Kulturní program festivalu v areálu IPR Praha zakončí v neděli 29. června od 20.00 taneční site-specific projekt Palo Kršiaka.

  Festival se po skončení programové části na IPR Praha přesune od 3. července 2014 na Nákladové nádraží Žižkov. Program na NNŽ je připravován ve spolupráci s Landscape Festivalem Praha a bude zveřejněn ve druhé polovině června.

  Více na www.envirocity.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 16. června 2014

  Komentáře k článku: EnviroCity – festival o (i ve) veřejném prostoru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,