Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  DN 6

  Naplňovat hodnotným repertoárem dva divadelní domy, jako musejí Městská divadla pražská, není opravdu snadné: občasným propadům by se nevyhnul snad ani Pánbůh.

  Z tohoto zorného úhlu posuzuje Jan Kerbr v dvojrecenzi Se španělskými rytmy divno hrát „španělské“ projekty MDP – Lorcovu Krvavou svatbu a Adamsonovu adaptaci Vše o mé matce podle Almodóvarova filmu. A jako bonus přidává i krátkou reflexi z reprízy Svojtkova Superčlověka, jemuž jsme po premiéře zásluhou externího kritika zle ublížili. „Jde o dobře napsanou divadelní hru“ , píše Kerbr a já, též opožděný divák, si dovoluji ještě podotknout: v zobrazování trapna je sugestivní málem jako Forman (Hoří má panenko).

  Herečka Nina Divíšková je, zdá se, vyrovnaná bytost. Rozsáhlé interview s ní nazval  Vladimír Hulec Živote, děkuji za všechno. I za bolest a zakládající členka Činoherního klubu v něm upřímně líčí svou cestu životem a divadlem, provázenou mnoha radostmi i strastmi, častým neporozuměním i jistým (někdy jen okamžitým, s Janem Kačerem ovšem osudovým) souzněním.  

  Sabine Saume, tanečnice oceněná řadou prestižních evropských „prix, je spjatá především se stylem butó.  Neptej se, dívej se (abys uviděl vrásky, detaily očí a kontury) je její krédo, jímž se řídí celý život. Butó, který u nás vnímáme jako klasiku, je prý „pro Japonce stále avantgardní žánr“ , a přitom „je vytěsňováno na okraj společnosti“ – svěřila se v původním interview, který pro Divadelní noviny vytvořil Petr Boháč.

  „Fašánky, fašánky s chytrýma voly, a pořád nevíme, koho z nich zvolit“ – končí svůj dopis Ludvík Vaculík Břetislavu Rychlíkovi. K tomu není, co dodat.

  Nebo snad vy, spanilí čtenáři, už víte, komu dáte na konci května svůj hlas? Pokud by to už teď byly Divadelní noviny, budeme rádi.


  Komentáře k článku: DN 6

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,