Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dvě ocenění pro osobnosti českého tance

  Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek předal ve čtvrtek 16. září Cenu Gratias agit, kterou resort zahraničí uděluje od roku 1997 významným osobnostem a organizacím, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, nezištně prohlubují zájem o naši zemi a napomáhají jejímu zviditelňování a příznivému obrazu ve světě.

  Letos ocenění získalo jedenáct laureátů, mezi nimi i dvě osobnosti z tanečního prostředí: Ivan Liška a Jiří Kylián (první a druhý zleva, ministr zahraničí Jakub Kulhánek zcela vpravo). Foto MK

  Letos ocenění získalo jedenáct laureátů, mezi nimi i dvě osobnosti z tanečního prostředí: Jiří Kylián a Ivan Liška. Ti byli jediní, kteří cenu obdrželi přímo z rukou ministra Kulhánka v Černínském paláci. Z důvodu koronavirové epidemie ve světě ostatní laureáti převzali cenu na zastupitelských úřadech v zemích jejich působnosti. Oba pražští rodáci – Jiří Kylián dnes žijící V Nizozemsku a Ivan Liška v Německu – jsou spjati studiem na tanečním oddělení Pražské konzervatoře. O dobré jméno České republiky se zasluhují v oblasti tanečního umění a propagují velkou měrou českou baletní a taneční školu a choreografii.

  Ivan Liška přebírá ocenění od ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (v pozadí Jiří Kylián). Foto MK

  Ivan Liška, tanečník, choreograf, pedagog a ředitel baletu působil ve Státní opeře v Hamburku jako první sólista v letech 1977-1997. Od roku 1998 do konce sezony 2015/2016 řídil jeden z největších baletních souborů Německa – Bavorský státní balet v Mnichově. Za svoji práci – a to jak ve vedení baletu, tak za činnost taneční a tvůrčí – převzal řadu ocenění. Ivan Liška se také zasloužil o úspěšnou spolupráci s představiteli českého baletu. Stojí za řadou úspěšných projektů, prezentovaných na tanečních festivalech, pořádání mistrovských kurzů, autorských choreografií a inscenací.

  Ivan Liška přebírá ocenění od ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Foto MK

  Ve středu 15. září pak ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil v Nostickém paláci Ivanu Liškovi medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

  Přínos Ivana Lišky k česko-německým kulturním vztahům a kultuře obecně je nesporný. Během své aktivní taneční kariéry hostoval na scénách téměř po celém světě. Jako šéf mnichovského Bavorského státního baletu uvedl řadu choreografů a angažoval tanečníky z celého světa (včetně českých tanečníků). Ivan Liška se také zasloužil o úspěšnou spolupráci s představiteli českého baletu, když se podílel na řadě inscenací a projektů. Právem mu Artis Bohemiae Amicis náleží, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

  /Zdroj: MZVČR, MKČR/


  Komentáře k článku: Dvě ocenění pro osobnosti českého tance

  1. Silvestr Žilka

   Avatar

   Blahopřeji.

   21.09.2021 (18.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,