Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Dům kultury Metropol České Budějovice

  Vznik Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích iniciovala Ústřední rada odborů na počátku šedesátých let minulého století. Pro realizaci byl vybrán projekt architektů Františka Šulce, Otto Kubíka a Zdeňka Staška. Objekt byl otevřen v roce 1971. Divadelní sál i jeho technické zázemí zničil v prosinci 1983 požár. Následnou rekonstrukci vedla čtveřice architektů Konopa, Treybal, Ševčík a Treska. Sál s modernizovanou jevištní technologií v roce 1984 slavnostně „pokřtila“ Dvořákova Rusalka.

  Po revoluci v roce 1989 získaly kulturní dům do správy nástupnické organizace ROH, od roku 2002 je majoritním podílníkem Odborový svaz KOVO.

  Dům kultury organizuje celou paletu akcí, od přednášek, plesů, přes koncerty až po divadelní představení. Divadelní sál s kapacitou 536 míst využívá pro svá operní a baletní představení českobudějovické Jihočeské divadlo, protože jeho domovské jeviště je pro rozměrné produkce příliš malé.

  Zásadní význam pro rozvoj Metropolu měla osobnost bývalého ředitele Jaromíra Schela: Metropol byl jeho dítě. Snažil se, aby ten prostor byl nejlepším kulturním stánkem ve městě. Za socialismu byl docela odvážný a na Malé scéně pořádal koncerty undergroundových umělců. Se současným ředitelem panem Holbou se na něj v tomto směru snažíme navazovat, i když musím přiznat, že takové vize, jako měl pan doktor Schel, nemáme, říká vedoucí technického provozu Petr Vávra.

  Vedle Divadelního sálu nalezneme v Metropolu Společenský sál pro 800 návštěvníků, určený především pro plesy nebo koncerty, a Malou scénu s kapacitou 190 diváků. Zvláštností je foyer Společenského sálu, zařízené ve francouzském stylu, pro architekturu českých kulturních domů netypickém.

  Připravujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.

  Dům kultury Metropol České Budějovice Foto Dana Čecháková

  Společenský sál Foto Dana Čecháková

  Malá scéna Foto Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Dům kultury Metropol České Budějovice

  1. Milan Cermak

   Avatar

   Dobry den,
   mohu li Vas poprosit, predejte panu Dr. Jaromiru Schelovi muj pozrav, a ma-li moznost, budu velmi rad, kdyz se mi ozve na moji mailovou adresu.
   Dekuji, Cermak

   04.04.2020 (12.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,