Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Druhý ročník festivalu Norma otevře Bauhaus

  Ve dnech 11. a 12. listopadu 2016 se v Ostravě uskuteční druhý ročník festivalu Norma. Dvoudenní mezinárodní přehlídka autorského divadla asoučasnéhoumění se letos bude konat v prostorách bývalého hobby-marketu Bauhaus, který byl pro veřejnost několik let uzavřený.

  norma_plakat_a3_2016_webVýjimečný projekt Izy Szostak  Bagrový balet pak bude uveden v Trojhalí Karolina. Normu spolupořádají PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů.

  Norma bude i napodruhé přehlídkou originálních projektů, které je obtížné žánrově zařadit. Vznikaly sice v prostoru označovaném jako „střední Evropa“, ale zároveň se nechaly ovlivnit nejnovějšími trendy i zakořeněnými tradicemi z celého světa. Kromě projektů z Holandska či Polska se můžete těšit na práci českých performerů z okruhu CreWcollective nebo na mezinárodní inscenaci Studia Hrdinů Skugga Baldur, která letos získala Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo. Oba festivalové večery zakončí hudební program, který bude volně přístupný. O DJské sety se postarají například Harakiri Break Brothers nebo Floex.

  Bagrový balet FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Výjimečný projekt Izy Szostak Bagrový balet FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Pro festival Norma je charakteristické vnímat jednotlivé hrací dny jako dramaturgické celky, proto je ideálem divák, který absolvuje celý program, nikoli jen vybrané projekty, říká dramaturg festivalu a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. Pokud bych ovšem měl upozornit na jeden projekt z programu festivalu, byly by to Aesop’s fables no. 2 Dominika Gajarského, protože tento projekt vzniká přímo pro festival, tedy pro konkrétní čas a prostor. To je další z linií festivalu, oslovovat každý rok jednoho umělce, aby vytvořil dílo pro tuto příležitost.

  Festival se letos přesune z Dolní oblasti Vítkovic do centra města a jeho program se bude z větší části odehrávat v bývalém hobby-marketu Bauhaus. Budovu odkoupilo v létě město Ostrava spolu s přilehlými jatky. Od příštího roku bude prostory dočasně využívat městská galerie PLATO Ostrava a to do doby, než projdou rekonstrukcí památkově chráněná jatka, která by měla být budoucím sídlem galerie. Festivalový program po letech opět otevře bývalou prodejnu veřejnosti. Návštěvníci se tak budou moci poprvé přesvědčit, jak můžou netradiční prostory Bauhasu sloužit kultuře.

  Naše instituce už od svého založení v roce 2013 sleduje současné umění jako součást širších kulturních proudů, které v posledních letech výrazně ovlivňují divadlo a performativní prvky. Takže zaštítění festivalu, který se zaměřuje na autorské divadlo a nové způsoby jehopropojování s výtvarným uměním, je logickou součástí naší dramaturgie, řekl Marek Pokorný, umělecký manažer PLATO. Navíc se vyrovnáváme s novým prostorovým zázemím galerie, při jehož využití je právě divadelní moment mimořádně inspirativní, doplňuje.

  Festivaloví návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky na jednotlivá představení, celodenní permanentky nebo festivalové pasy.

  Podrobný program, informace o vstupenkách a další získáte na: www.festivalnorma.cz.

  Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1669923013323668/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Druhý ročník festivalu Norma otevře Bauhaus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,