Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tajemství Václaváku

  Druhé město – společný projekt divadla VOSTO5, skupiny VerTeDance a katedry alternativního a loutkového divadla DAMU mi svým názvem okamžitě evokoval stejnojmennou knihu Michala Ajvaze. I v ní se hledá neznámé, tajemné město, které existuje, my ho ovšem smysly nevnímáme. Město barevnější i šílenější, než si připouštíme, nám zprvu nenápadně odhalují herci a tanečníci na Václaváku, později v pasáži paláce U Stýblů se už odehrává čistě divadelně a pompézně bitva za češství. A že přijede Václav na koni, je už jen absurdní pointa. Pravda, možná moc sladká, ale pořád jen v duchu (umělé) okázalosti tohoto náměstí.

  Druhé město

  Oživlé figuríny (tanečníci z VerTeDance) ve výloze nejmenovaného obchodu FOTO MARKÉTA M. ČERNÁ

  Místem setkávání, oslav i demonstrací procházíme často, k zastavení nás nepřimějí figuríny ve výlohách, televizní štáb, dealeři, popeláři, mafiáni, kršňáci. Přimělo nás Druhé město. Diváci ve sluchátkách slyší útržky rozhovorů a snaží se na náměstí najít ty, kterým věty mohou vložit do úst. Je to vtipné i smutné. Občas mluvčí nenajdete, nebo se prostě radši necháte unést opravdovou situací – projíždějícím policejním vozem, stromem, kterého jste si nikdy nevšimli a pravděpodobně už ani nevšimnete. Poté však musí vzplát bitva, s limuzínou přijíždí divadelní fikce a přichází šťastný konec. Možná je to škoda, možná diváci měli zůstat ponořeni do hledání a osamoceného přemýšlení déle. Přesto se VOSTO5 opět povedlo poodhalit něco skrytého a najít místu příběhy.

  Druhé město nabízí druhý pohled. Jaký bude, je už jen na nás.

  Hodnocení: 4

  Viz také recenze Vladimíra Hulce Chaos v Chaosu (hodnocení: 2)

  Divadlo VOSTO5, VerTeDance a KALD DAMU: Druhé město. Koncept a režie Jiří Havelka, Ondřej Cihlář a VOSTO5. Premiéra 11. října 2014 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu v paláci U Stýblů.


  Komentáře k článku: Tajemství Václaváku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,