Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Dream Factory zaostří na Baarovou i Friče

  Divadelní festival Dream Factory Ostrava letos nabídne jedinečnou příležitost zhlédnout oceňované inscenace režiséra Jana Friče nebo díla věnovaná hvězdě filmového plátna Lídě Baarové. Osmý ročník   festivalu se koná od 31. května do 5. června v ostravských divadlech, kulturních centrech a vrcholí programem v areálu Dolu Hlubina.

  drem16

  Osmý ročník festivalu se zaměří na profil režiséra Jana Friče. Na festivalu bude k vidění hned pět jeho inscenací. Čtyři z nich zhlédnou diváci v netradičních kulisách industriálu Dolu Hlubina, kde festival každoročně uvádí část programu. V pátek odstartuje dramaturickou linii věnovanou režiséru Janu Fričovi komedie o zásadách českého trampingu Hubte trampy, serou v lese pražského A studia Rubín, následovat bude palčivé severské drama Přízraky Městského divadla Kladno a kontroverzně přijímaná inscenace Mlčení bobříků Divadla pod Palmovkou. Poslední zmíněná inscenace s podtitulem Totalitní horor o nástrahách skautingu získala v této sezóně Sukces měsíce v pravidelném hodnocení Divadelních novin, hororové Přízraky byly takto oceněny již v roce 2014. Pětici inscenací uzavře skeptický pohled na naši současnost v postdramatickém divadelním plátně Válka pražského Divadla X10 a ostravská inscenace Národního divadla moravskoslezského Král Ubu Alfreda Jarryho.

  Přízraky Kladno

  Eva Josefíková (Regina) a Hynek Chmelař (Engstrand) v kladenských Přízracích FOTO PATRIK BORECKÝ

  Pozornost festivalové dramaturgie se soustředí také na dvě výrazné inscenace o rozporuplném a dodnes fascinujícím životě herečky Lídy Baarové. Linie  Obdivovaná  i  zatracovaná  Baarová  představí  inscenaci  Švandova  divadla  Pankrác ´45, ve které se v cele pankrácké věznice na konci léta 1945 sejde pět žen: herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, spolupracovnice parašutistů výsadku SILVER A Hana Krupková, Židovka Julie a neznámá žena. Ostravský Absintový  klub  Les  uvede  v rámci festivalu autorskou inscenaci Tomáše  Vůjtka Spolu, hru nejen o tom, že Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové. Téma  doplní  filmový dokument Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Ba(a)rová debata s tvůrci inscenací Pankrác ´45 a Spolu – Martinou Kinskou a Tomášem Vůjtkem.

  Pankrác ’45

  Odbojářka Hana (Eva Josefíková) a herečka Adina (Klára Cibulková) v inscenaci Pankrác ´45 FOTO IVO DVOŘÁK

  Během šesti dnů nabídne festival na třicet divadelních představení a doprovodný program v podobě debat, koncertů či filmové sekce. Zájem o vstupenky na festivalová představení je letos velký, některá představení se vyprodala pár dnů po zahájení předprodeje, na některá zbývá pár volných míst, říká ředitel festivalu Tomáš Suchanek a dodává. Návštěvníci festivalu mohou těšit třeba Petra Čtvrtníčka, Jiřího Vyorálka, Jana Hájka, Miroslava Táborského, Marka Němce, Davida  Prachaře, Aloise Švehlíka, Jaroslava Plesla, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou a další. Z divadel pak na pražské Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo divadlo, Činoherák Ústí a mnohé další.

  Zimní pohádka

  Zimní pohádka v Dejvickém divadle FOTO HYNEK GLOS

  Všem divákům, které zaujal letošní program a plánují navštívit představení na Dole Hlubina nabízí pořadatelé možnost zakoupit si limitovanou edici výhodných permanentek HLUBINKA. Platnost je od pátku 3. do neděle 5. června na celkem na 9 představení a doprovodný program s místem konání na Dole Hlubina. V prodeji jsou pouze do 6. května v Divadle Petra Bezruče.

  Více informací naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. dubna 2016

  Komentáře k článku: Dream Factory zaostří na Baarovou i Friče

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,