Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Dramatika v karanténě

    Existuje něco jako covidové drama? Například Shakespeare prožil v podstatě celý život v epidemii dýmějového moru a jeho divadlo bylo kvůli závažným morovým ranám několikrát zavřeno. Epidemie jako taková je v Shakespearově díle zmíněna jen výjimečně a většinou metaforicky.

    Dramatik William Shakespeare prožil prožil v podstatě celý život v epidemii dýmějového moru. Foto: archiv redakce.

    A co současný dramatik, který se proti své vůli ocitne v domácí izolaci? Dokáže předat své sdělení publiku? Jaká témata vnesla pandemie do našich životů i do divadla? Spolupráci? Empatii? Jak by se dala současnost co nejlépe ztvárnit na divadle? Budou diváci a divadelníci ochotni se současnými problémy zabývat? Nebo Covid-19 z dramat příštích let autoři nenápadně vypustí, jako to udělal Shakespeare?

    Online diskusní setkání Zelené čtvrtky s hosty z řad divadelních a tanečních umělců, kurátorů, kulturních manažerů i teoretiků z České republiky a zahraničí reflektuje citlivost a responzi oboru scénických umění vůči aktuálním společenským problémům. Hlavním tématem je adaptace divadla, tance a nového cirkusu na virtuální prostředí v důsledku protiepidemických opatření a otázky spojené s udržitelností kvality života současné civilizace a oboru scénických umění. Jakkoli se zdá, že kritická potřeba sociální změny diskutovaná v oblasti ekologie, ekonomie, politiky a kultury byla v posledních měsících přehlušena pandemií SARS-CoV-2, v oblasti scénických umění se začínají šířit obavy o udržitelnost samotného oboru. Ty vyvolává chaos způsobený různými pravidly pro zachování sociálního odstupu, zhoršující se ekonomická situace i nepředvídatelné chování publika.

    Obrannou reakcí je rychlá adaptace divadelní a taneční tvorby na virtuální prostředí. Je tato hybridní existence v reálném i virtuálním časoprostoru slepou uličkou pro obor, který je založen na živém kontaktu s publikem, nebo pro něj otvírá i nové možnosti a světy? Zůstanou již diváci navždy doma? Jak na tuto krizi reagují umělci, pořadatelé kulturních akcí, poskytovatelé veřejné podpory nebo vzdělávací umělecké instituce? Podle čeho se orientují, čemu věří a za čím jdou? Jak komunikují?

    Zárodky adaptačních strategií scénických umění na globální proměnu paradigmatu bude mapovat diskuse z cyklu mezinárodních online setkání Zelené čtvrtky. Cyklus realizuje Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu jako součást programu Propagace českých scénických umění do zahraničí a ve spolupráci s partnery z evropského projektu Create to Connect -> Create to Impact a networku Performing Arts Central Europe (PACE.V4). Webináře probíhají na platformě Zoom v anglickém jazyce každý čtvrtý čtvrtek v měsíci. Během diskusních setkání mají diváci možnost pokládat hostům otázky a jejich záznamy jsou zpětně dostupné na Youtube.

    ///

    Setkání se uskuteční na platformě ZOOM, není nutné si předem stahovat aplikaci. Link na přihlášení do webináře: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_zhFONJiyQYenQITTNrdHjw. Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře. Registrujte se, pokud možno, 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou. Webinář se koná v anglickém jazyce. Kontaktní osoba: Barbora Comer ([email protected])

    • Autor:
    • Publikováno: 18. dubna 2021

    Komentáře k článku: Dramatika v karanténě

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,