Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Doyen aneb Vzpomínky nestárnou

  V sobotu 19. března se na jevišti Městského divadla v Mostě sejdou při stolovém uspořádání na Malé scéně kolegové, přátelé a příznivci divadla, aby tu společně zavzpomínali na nedávno zesnulého herce, režiséra a literáta Stanislava Oubrama.

  FOTO VĚRA DOMÁŠKOVÁ

  FOTO VĚRA DOMÁŠKOVÁ

  Setkání nazvané Doyen to bude veskrze neformální, byť jeho součástí bude předání Ceny hejtmana Ústeckého kraje in memoriam právě Stanislavu Oubramovi a představení knížky Divadlo je zázrak, životu a tvorbě Stanislava Oubrama rovněž určené.

  ///

  Doyen aneb Vzpomínky nestárnou

  Stanislav Oubram se divadlu na severu Čech věnoval bez šesti měsíců celých čtyřicet let. Na jevištích Městského divadla v Mostě /do roku 1990 Divadla pracujících/ vytvořil bezpočet rolí všeho druhu – od těch zanedbatelných, což bylo jeho údělem pouze v samých začátcích herecké dráhy, až po ty nejvýznamnější z dramatického repertoáru. V Mostě ale i režíroval a psal, převážně hry pro děti…

  Herecký život není lehký ani jednoduchý, v podmínkách regionálního divadla pak zvlášť. Když se ale vydaří, je pestrý, bohatý a inspirativní. Stanislav Oubram si ovšem na nedostatek hereckých příležitostí rozhodně stěžovat nemohl, a to, čeho se mu čas od času nedostávalo, nalezl jako osobitý a hojně využívaný interpret před rozhlasovým mikrofonem.

  Na ledacos z toho, co existence divadelníka v profesionálním angažmá / a možná i na víc! / obnáší, si ti, kteří si v sobotní podvečer 19. března najdou cestu do mosteckého divadla, v úsměvném duchu vzpomenou. Lze předpokládat, že nad vážností okolností převáží úsměv a optimismus, vyvěrající z přesvědčení, že poctivá umělecká tvorba má význam vždy a všude. Stanislav Oubram toto přesvědčení nejen sdílel, ale věnoval mu všechny svoje síly a všestranný talent.

  Vstup je zdarma.

  ///

  Na 17. mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze v roce 2011. FOTO Wikipedie

  Na 17. mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze v roce 2011. FOTO Wikipedie

   

  Stanislav Oubram

  6. 2. 1939 Praha – 14. 2. 2016 Most

  Herec, divadelní režisér, scenárista, dramatik a prozaik, manžel herečky Zoji Oubramové-Pistoriusové, dlouholetý člen činohry Městského divadla v Mostě, přední osobnost českého regionálního divadelního umění.

  Studium:
  žák národní umělkyně Růženy Naskové a Anny Suchánkové

  Angažmá:
  Beskydské divadlo / 1961 – 1963 /, Divadlo pracujících Most /1963 – 1980 /, Městská divadla pražská / 1980 – 1993 /, Městské divadlo v Mostě od r.1993, jako host v Činoherním studiu Ústí n/L, Divadlo Plzeň, Divadlo Kladno, Divadlo F.X.Šaldy Liberc, Činoherní klub Praha

  Filmové a televizní role:
  cca 20 malých a středních rolí v českých filmech, cca 8 chvilek poezie, Modrý telefon, Výslech v Havaně, několik Bakalářů, Pitaval ad.

  Jiné divadelní a umělecké aktivity:
  Režie v Pražském kulturním středisku, v MDM; letitá režijní spolupráce s amatérskými divadly ve Slaném a s pražským divadlem Máj; autor / spolu s V.Novákem / divadelních pohádek a her pro mládež, v posledních letech samostatné úpravy klasických pohádek B.Němcové, K.J.Erbena atd. vč.divadelního převodu románu Kapitána Fracasse; cca 2 500 relací v Československém a Českém rozhlase – hry, poezie, četby a jiné.

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Stanislav Oubram

  Smutné listování


  Komentáře k článku: Doyen aneb Vzpomínky nestárnou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,