Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Došlo do redakce

  Karel Kryl: Plzeň ’90

  CD, Český rozhlas / Radioservis, 57:58 min.

  Poprvé veřejně vydané nahrávky z prvního Krylova turné po návratu z emigrace. A dokonce z první zastávky v Plzni! Měl tam tehdy dva koncerty – 10. a 11. ledna 1990, nahrávka je z toho druhého. Koncert se konal v dnes již neexistujícím Domě kultury u břehu řeky Radbuzy a zachycuje jedinečnou, s diváky i dobou souznějící nadějeplnou atmosféru tehdejších návratů legend českého písničkářství do vlasti. Mimo „ikonických“ písní z LP Bratříčku, zavírej vrátka znějí i písně z alb vyšlých v emigraci a tehdy ještě u nás nevydaných: Všechny Kryl interpretuje intimně a zároveň vášnivě, pro něj typicky apelativně, s důrazem na detaily veršů, slov i vyznění akordů. Nezbytné album pro každého milovníka českého folku.

  ///

  Vladimír Merta: Písničkářství je stav duše

  Galén, 720 stran

  Kniha rozhovorů z let 1970–2021 jednoho z nejpodstatnějších českých písničkářů je dokumentem jak o jeho osobnosti a přemýšlení v průběhu posledních padesáti let, jež je kompaktní, sebeironicky otevřené, provokativní, často o sobě či světě kolem (včetně přátel) pochybující, tak i o době, kdy jednotlivé rozhovory vznikaly. První je s Františkem Horáčkem z měsíčníku Aktuality Melodie 22/1970, poslední s Ondřejem Bezrem s Lidových novin 22. května 2021. Jsem snílek a vizionář, nikdy jsem nebyl revolucionář, jsem dobrá opice… tvrdí na různých místech o sobě Merta. V poslední době (2019) rekapituluje svou pozici slovy být symbolem nestačí, podléhají korozi… Svazek vychází v rámci volné řady jeho spisů, již nakladatelství dlouhodobě vydává, má pečlivě vedený rejstřík jmen a názvosloví a decentní grafickou úpravu Luboše Drtiny, který člení rozhovory podle let, z čehož vyplývá, že nejvíc jich vzniklo v devadesátých letech a pak v roce 2016, kdy Mertovi bylo sedmdesát let (nar. 20. ledna 1946).


  Komentáře k článku: Došlo do redakce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,