Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kritika

  Don Carlo, kritické teze

  Z premiéry opery Giuseppe Verdiho Don Carlo v Národním  divadle, resp. v bývalé SOP, považuji za pozitivní jen koprodukci se zahraničním domem, s Finskou národní operou Helsinki.

  Jana Sibera (Andělský hlas), foto Hana Smejkalová

  Manfred Schweigkofler zrežíroval silácké průniky rádoby modernosti do nejtradičnější machy: do přeplácané realistické kašírky se spouštějí kovové lebky coby symboly motocyklových gangů, setrvale setmělé jeviště občas proříznou brutální neonové přímky. V jakémsi fantasy prostoru se potácejí provokativně oblečené postavy, Don Carlos víc než údajného punkera připomíná operetního cikánského barona, Elisabetta operetní divu, Filip II. opelichaného dragouna. A podobně.

  Vladimír Chmelo (Rodrigo) a Michal Lehotský (Carlo), foto Hana Smejkalová

  Sotva se těmi rockovými či punkerskými či jakými proprietami, jimiž se inscenátoři ohánějí, chce něco podstatnějšího sdělit, ostatně sotva jdou rozpoznat ve špatně propečeném stylovém dortu pejska a kočičky. Pěvci statují a gestikulují jako před sto lety. O spoluhře nelze hovořit, vše se vykonává mechanicky, bez zaujetí, bez energie.

  Michal Lehotský (Carlo), snímek Hana Smejkalová

  Michal Lehotský zpívá titulního hrdinu s námahou, stále se nezbavil vady výslovnosti, působí komicky snaživým přehráváním režijních pokynů. Elisabetta di Valois přesahuje hlasový obor Adriany Kohútkové, která víc než postavu hraje samu sebe.

  Adriana Kohútková (Elisabetta di Valois), snímek Hana Smejkalová

  Ani pro hlas Evy Urbanové není obtížná role Eboli, stejně jako pro Jiřího Sulženka není Filippo II. Oba alespoň usilují své postavy rozehrát pěveckým výrazem a logickým jevištním jednáním.

  Eva Urbanová (Eboli), snímek Hana Smejkalová

  Jiří Sulženko (Filippo II.), snímek Hana Smejkalová

  Pěvecky se překvapivě nedařilo Vladimíru Chmelovi v roli Rodriga, Velký inkvizitor v růžové sutaně s fantasy maskou nebyl v podání Olega Korotkova skoro slyšet.

  Oleg Korotkov (Velký inkvizitor), snímek Hana Smejkalová

  Přezpívat hlučný, v nástupech často nepřesný a v jednotlivých nástrojích i chybující orchestr byl ostatně nadlidský úkol i pro tempově váznoucí sbor. Dirigent Jaroslav Kyzlink nastudoval partituru bez emocí, bez života, jen jaksi spořádaně. Divákům by se s omluvou mělo vracet vstupné.

  Snímek Hana Smejkalová

  Národní divadlo – Státní opera Praha – Giuseppe Verdi: Don Carlo. Autoři libreta: François-Joseph Méry, Camille Du Locle, hudební nastudování: Jaroslav Kyzlink, dirigent: Jaroslav Kyzlink, Richard Hein, režie: Manfred Schweigkofler, scéna: Walter Schütze, kostýmy: Heidi Wikar, choreografie: Lotta Kuusisto, Olga Kyndlová, sbormistr: Blanka Juhaňáková, Orchestr a sbor Státní opery. Premiéra: 28. března 2013.


  Komentáře k článku: Don Carlo, kritické teze

  1. Marcela Štědrová

   Avatar

   Vážený pane Hermane,
   pokud jste si nedokázal z tří hodin hudby a nasazení mnoha lidí odnést nic jiného než takovou otravu, nebude to možná problém představení. Pravděpodobně jste si vysvětlil svou profesi kritika jako člověka, který musí a priori vše kritizovat. Je smutné, že místo abyste divadlo lidem přibližoval a zprostředkovával, v podstatě je demotivujete. Umělce i diváky. To je ale obecný problém českých operních kritiků. Člověk by, vzhledem k Vašemu věku očekával jistý nadhled.
   M. Štědrová

   02.04.2013 (10.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petra Hola

   Avatar

   To je April, ze? To jsem si oddychla, protoze jsem byla na premiere a jestli tam neco bylo, tak prave emoce a zivot. Vstupne rozhodne vratit nechci, i kdyz bych nejake vytky mela. A mimochodem chvalit Urbanovou (ktera nemela zadne vysky) a kritizovat Lehotskeho (ktery zpival uzasne) muze jen clovek s velmi spatnym sluchem, ci jinymi nez objektivnimi zamery.

   02.04.2013 (10.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jitka Zerhauova

   Avatar

   Představeni jsem neviďěla, ale z textu kritiky je zjevné, že pan „kritik“ je zaujaty.

   02.04.2013 (14.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Paní Zerhauová, zdravím.
    Dokud něco neuvidím, nebudu se k tomu vyjadřovat – vaše suverenita je obdivuhodná!

    02.04.2013 (14.48), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Josef Herman

   Josef Herman

   Děkuji za ohlasy!
   Ani Apríl, ani zapšklost kritika, kdybyste věděly, jak rád chválím, a také tak činím, jak jen mohu.
   Tři poznámky, možná, promiňte, rady:
   1. Kritika je subjektivní, a hodně záleží na tom, jak si člověk utvoří jakýsi estetický ideál – zřejmě se v něm lišíme. A protože estetický ideál je součástí našeho hodnotového systému, našeho já, považujeme jiný názor za ohrožení naší identity a podle toho reagujeme – předložily jste názorný příklad. Tedy pokud si někdo myslí něco jiného, neútočte na něj, že je zapšklý, že neslyší, ale napište názor vlastní, proč a co se vám líbilo nebo nelíbilo. Kritika není nic jiného než názor k diskusi.
   2. Jestliže je ona „kritičnost“ obecným problémem českých operních kritků, pak mohu snadno opáčit, že nekritičnost a neschopnost rozeznat kvalitu je obecným problémem českého operního publika. Obé je, s odpuštěním, hloupost.
   3. Prosím čtěte pozorně: napsal jsem, že Eboli je mimo možnosti Evy Urbanové, ale že se snažila – opravdu si myslíte, že jí za roli chválím? Že roli zazpívala lépe než pan Lehotský tu svou? Chválím jí za přístup, za který bohužel nemohu chválit mnohé jiné.
   Potěšily jste mě, že jste napsaly, o umění se má a musí diskutovat. Doufám, že se k nám někdo přidá.

   02.04.2013 (14.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Jirka Zerhauová

    Avatar

    Mozna se Vám, pane Hermane,
    zdám suverenní, ale nemohu uvěřit dle uměleckého obsazení premiery, že bylo vše špatně. To by museli všichni umělci být po divokém mejdanu. Po takové zdrcující recenzi si sotva kdo koupí vstupenku na tuto inscenaci. A to je asi cílem některých kritiku. Ať žijí prázdná hlediště ! Naštěstí tento plátek moc lidi nečte!

    02.04.2013 (15.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Josef Herman

     Josef Herman

     Paní Zerhauová,
     skutečností je, že mě odsuzujete za názor na něco, co jste neviděla. Není, co byste vysvětlovala, v hokeji byste za to dostala trest alespoň do konce utkání. Plátek nechávám bez komentáře…

     02.04.2013 (16.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Marcela Štědrová

    Avatar

    Já bych od kritika očekávala,
    samozřejmě čistě podle svých subjektivních představ, trochu objektivnější a profesionálnější rozbor díla v širším kontextu. Já také nejsem nekritická, jak říkáte, oba postoje jsou hloupost, proto mě udivuje, že se jí dopouštíte v podobě tak extrémně zjednodušujícího článků. Váš příspěvek je, (dovolíte) opět podle mého subjektivního hlediska spíš dehonestační noticka než kritika. I když uznávám, že je mnoho věcí v tomto představení diskutabilní, vadí mi hlavně přístup. Především hledání toho co je špatně a opomenutí zmínit i to dobré. A vskutku si to neberte jako osobní útok. Necítím, že by byla má identita ohrožena Vaším názorem. Mír s Vámi.

    02.04.2013 (16.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Josef Herman

     Josef Herman

     Paní Štědrová,
     to, co jste četla, jsou kritické teze, tedy jakási tresť toho nejpodstatnějšího. Ano, mohu to dávat do kontextů a souvislostí, v kritice musím, a učiním tak. Nicméně na hodnocení pěvců i inscenace nemám co měnit. Kritika nemůže být „objektivnější“, jen argumentovanější, ve stručnosti tomu tak je. Mějte se hezky, přeji hodně dobrých operních zážitků.

     02.04.2013 (17.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Zbyněk Brabec

   Avatar

   Ačkoliv mnohokrát
   s Josefem Hermanem nesouhlasím, tentokrát popsal inscenaci tak, jak jsem ji vnímal i já. Příšernou inscenaci jsem absolvoval ještě jednou na druhé premiéře, kde téměř všichni zpívali lépe než první obsazení. Akorát bych se zastal pana Lehotského – měl průrazné výšky a hlas se dobře nesl přes orchestr. Bohužel šišlá a občas působí jako „kašpárek“. Na druhé premiéře vítězila Bogza, Brückler (!!!), Mikuláš, Vele – ti všichni byli lepší než jejich alternanti. Také hrál lépe orchestr a zpíval sbor. Druhou premiéru kazila především paní Fabianová svým distonováním. Nechápu, proč do toho neobsadili Hajnovou, Sýkorovou nebo Jalovcovou. Don Carlo se bez Eboli hraje těžko!

   03.04.2013 (23.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Neměl by být opraven
   ten nemilý překlep v nadpise? Chybí S!

   04.04.2013 (8.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Omlovám se,
   Don Carlo je italsky, a tedy správně!

   04.04.2013 (9.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,