Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Paměti, záznamy a deníky

  Do posledních let měl na hraní nenasytnou chuť

  Členové divadla Činoherní klub s hlubokým zármutkem oznamují, že ve čtvrtek 14. března zemřel ve věku nedožitých sedmaosmdesáti let mnohaletý vynikající člen souboru Činoherního klubu, pan Stanislav Zindulka.

  Stanislav Zindulka zemřel 14. března ve věku nedožitých sedmaosmdesáti let. Foto Činoherní klub

  Vzpomínáme-li na Standovo herectví, nemůžeme nevzpomenout na jeden z podstatných kamenů hereckého umění, který mu byl přirozeně vlastní. Živý přístup ke skutečnosti. Bystrost jejího vnímání a schopnost poznané a pochopené zářit v intenzívní zkratce z jeviště do hlediště. Myslíme na tu přetavenou energii, kterou herec čerpá ze svého okolí, ze sebe, z dramatického textu, pokynů režiséra, a kterou svým osobitým, jedinečným způsobem pošle dál. Takové schopnosti a dovednosti musí mít herec bez ohledu na to, kolik je mu let. Tak Standa Zindulka hrál ve svém prvním angažmá v Hradci Králové, tak hrál i ve zralém věku v Činoherním klubu. Hlubší a hlubší herecká zkušenost jej přivedla k naprosto modernímu, přímočarému a konkrétnímu psychologickému herectví. Hluboký prožitek a zároveň vědoucí nadhled.

  Tak se svrchu uměl podívat na žoviální humor statkáře Zelenky ve Štolbově Vodním družstvu, pochopit mudrování Pana Mareše ve Smočkově Kosmickém jaru, ostrým gestem postihnout zvrhlost Doktora v Büchnerově Vojckovi, pokrčit rameny nad rozpaky Ilji Ďjadina v Čechovově Lesoduchovi, podtrhnout bezbřehou erotickou vášeň i čiré zoufalství Turka Aliho v Goldoniho Impresáriovi ze Smyrny. Ale také zvýraznit přirozenou a vědoucí noblesu profesora Geigra v Hauptmannově Před západem slunce i přetékající zlobu, surovost a bezohlednost Zacha v Mittererově hře Moje strašidlo.

  Stanislav Zindulka byl skutečný muž, charismatický džentlmen, sečtělý a vzdělaný člověk plný humoru i poznání. Velký herec. Foto Činoherní klub

  V našem divadle nebylo zkušenějšího herce, než byl Standa. Bohatá zkušenost ale v jeho případě neznamenala opotřebení a únavu. Ke každé roli přistupoval, jako by byla jeho první. S čistým srdcem i myslí, s jakoby mladickou naivitou, jištěnou ovšem letitou zkušeností, se zápalem a dravostí mladých let. Do posledních let byl po hraní stále hladový a měl na ně nenasytnou chuť.

  Herectví co nejúžeji souvisí s hercovou osobností. Jeho škála odpovídá škále vnímavosti a chápání svého nositele. A Stanislav Zindulka byl skutečný muž, charismatický džentlmen, sečtělý a vzdělaný člověk plný humoru i poznání. Velký herec.

  Se Stanislavem Zindulkou se rozloučíme v pátek 22. března 2019 v 11 hodin ve velké obřadní síni Krematoria Strašnice.

  ///

  Více na i-DN:

  Zemřel Stanislav Zindulka

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2019

  Komentáře k článku: Do posledních let měl na hraní nenasytnou chuť

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,