Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Do Brna míří mladí muzikanti z celého světa

  Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně (MSLJ) se po dvou letech vrací. Každoroční přehlídka pořádaná Hudební fakultou JAMU je po roční covidové pauze zpět a chystá se její 27. ročník. Letos se soutěžící utkají v oborech tuba a lesní roh. V souvislosti s epidemiologickou situací se však budou soutěžní klání od 14.–17. září konat bez účasti veřejnosti. Dvě finálová kola 19. září v Besedním domě ovšem budou veřejnosti volně přístupná. Finalisté vystoupí společně s orchestrem Czech Virtuosi pod taktovkou Roberta Kružíka.

  Aragon Andres. Foto: archiv soutěže.

  Podle statutu soutěže do Brna míří hudebníci mladší 35 let, a to doslova z celého světa. Ve třech soutěžních postupových kolech se letos utkají mladí hudebníci například z Číny, Švýcarska, Litvy, Itálie, Finska, Norska, Nizozemí, Belgie, Lotyšska či Španělska. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 38 hráčů na tubu a 59 hráčů na lesní roh.

  Třetí a zároveň finálová kola se uskuteční v neděli 19. září v Besedním domě za doprovodu profesionálního orchestru Czech Virtuosi s dirigentem Robertem Kružíkem. Ve 14 hodin se ve finále utkají soutěžící oboru tuba, v 15.30 se pak soutěž přehoupne do finálové atmosféry soutěžního oboru lesní roh. Bude se tedy jednat o pestrou škálu hudebních vystoupení, veřejnosti volně přístupných. Posléze nebude chybět ani společné vyhlášení výsledků a udílení cen pro oba obory. Divácká účast se řídí aktuálními pravidly vycházejícími z nařízení vlády ČR pro konání hromadných akcí (platných v daném období).

  Brno se stává světovém magnetem pro mladé talenty z celého světa. Soutěž předsednictvím kolegy z partnerské vysoké školy v nizozemském Den Haagu upevňuje strategické mezinárodní vztahy HF JAMU. Soutěž vysílá signál, že si stojíme za důležitostí vlastního evropského kulturního dědictví a že podporujeme mládež v tom, aby přispívala do světa hodnotami, které nás mohou vynést z krize ven, vedla děkanka Hudební fakulty JAMU a prezidentka soutěže Barbara Maria Willi. Radní Magistrátu města Brna pro kulturu Marek Fišer dodává: Jsem velmi rád, že se po dvouleté odmlce způsobené koronavirovou pandemií může opět konat tato prestižní mezinárodní soutěž, kde se mezi sebou utkají nejlepší mladí umělci ve svém oboru a budou moci předvést svoje dovednosti a talent naživo před odbornou porotou i posluchači v Besedním domě. Všem soutěžícím přeji mnoho štěstí a to, aby nebyli nervózní a podali ty nejlepší výkony.

  Výherci soutěže k titulu laureáta získají také tradiční výherní částky sto tisíc korun českých (1. cena), sedmdesát tisíc korun českých, (2. cena) a čtyřicet tisíc korun českých (3. cena). Pro vítěze v každém oboru je také připravena zvláštní cena partnera Buffet Crampon. Výkony soutěžících budou hodnoceny odbornými porotci z různých koutů světa. Porotě pro soutěžící z oboru tuba bude předsedat Øystein Baadsvik, významný norský tubista. Předsednictví poroty pro lesní roh se ujal v oboru uznávaný Will Sanders z Nizozemí.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. září 2021

  Komentáře k článku: Do Brna míří mladí muzikanti z celého světa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,