Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo Viola připomene Peroutku

  Divadlo Viola v roce 2023 uvede čtyři nové inscenace, na kterých participují výrazné osobnosti současné divadelní scény. První naplánovanou premiérou je hra s názvem Oblak, který tančil valčík, věnovaná vzpomínce na významného českého novináře Ferdinanda Peroutku. Premiéra se odehraje v únoru 2023, na kdy připadá 45. výročí Peroutkova úmrtí. V hlavní roli se představí Ondřej Kepka.

  Legendární Divadlo Viola v roce 2023 uvede čtyři nové inscenace, na kterých participují výrazné osobnosti současné divadelní scény. Foto: archiv divadla

  Pořad nebude klasickým divadlem ani historicko-vědeckou přednáškou: chceme vytvořit atraktivní scénickou formu, tvar, typický pro divadlo Viola, který dokáže diváka poučit i pobavit. Cítíme se přinejmenším tímto být Ferdinandu Peroutkovi zavázáni,“ podotkl režisér Tomáš Vondrovic, který je také autorem scénáře. Významným výrazovým prvkem bude scénický tanec v provedení studentů Taneční konzervatoře hl. města Prahy pod choreografickým vedením Aleny Drápalíkové, vedoucí oddělení moderního tance.

  Druhým premiérovým titulem, který Viola uvede v květnu 2023, je hra s pracovním názvem Adina. Režisérem a zároveň autorem scénáře vykreslujícím fiktivní poslední setkání dávných milenců, hvězd prvorepublikového filmu Adiny Mandlové a Hugo Haase, je Robert Sedláček. Do hlavních rolí obsadil Kláru Cibulkovou a Jaromíra Dulavu. Hra je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a tzv. zábavního průmyslu vůbec. Důmyslným prolnutím melancholie a skepse stáří i osvobozující ironie přicházející ve chvíli, kdy už není třeba brát diplomatické ohledy. Ironie, jež má možná zakrýt to podstatné – že i přes všechny výčitky, zraňování a bolesti, zůstala kdesi hluboko uvnitř vzájemná blízkost.

  Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Foto: archiv divadla

  Koncem října 2023 představíme třetí premiérový titul s pracovním názvem Vděk. Ten pro nás připravují Jan Rejžek a Martina Kinská. Jde o divadelní adaptaci novely pozoruhodné současné autorky Delphine de Vigan. Příběh o ztrácení vlády nad slovy, ale též o cestách sdělit si to podstatné i bez nich, je pojat velmi citlivou a u daného tématu snad i překvapivě humornou formou. Jelikož se o tématu neurovegetativních chorob hovoří v širším kontextu velmi málo, rádi bychom inscenaci spojili též s osvětou, konstatuje ředitelka Divadla Viola Lenka Plavcová.

  Závěr roku 2023 bude ve Viole patřit inscenaci s názvem Nobelovka. Divadelní adaptaci knihy Cyrila Gelyho bude režírovat Radovan Lipus, dramaturgie se ujme Věra Mašková.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. ledna 2023

  Komentáře k článku: Divadlo Viola připomene Peroutku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,