Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo Tramtarie pomůže dětem, jako je Lukáš

  Divadlo Tramtarie už podruhé pomáhá olomouckému P-centru. Po loňském úspěšném Pračlovíčkovi připravilo letos Kouzelnickou sobotu pro děti i rodiče. Výtěžek z akce pomůže Rodinnému centru, které P-centrum provozuje. Akce se koná v rámci projektu Pomáhejme s Tramtarií.

  Kouzelnická sobota se odehraje v sobotu 9. února od 15:00 do 17:30 v Kině Metropol. Divadlo Tramtarie tam zahraje svou novou pohádku O popleteném kouzelníkovi. Po pohádce bude pro děti připravený bohatý program. Mohou se těšit na oblíbenou výtvarnou dílnu, ve které si vyrobí postavičku z pohádky. Chybět nebude ani malování na obličej a fotokoutek, kde se děti mohou vyfotit s herci Divadla Tramtarie a fotku si odnést domů na památku. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení opravdového kouzelníka Karla Pomahače, který dětem předvede spoustu opravdových fíglů. Pohádka tak udělá radost dvakrát. Poprvé dětem při pohádce a doprovodném programu a podruhé dětem, kterým pomáhá P-centrum.

  P-centrum, v jehož prospěch je výtěžek akce určený, pomáhá rodinám, které se dostanou do situace, s níž si samy nevědí rady, jako je například rodina desetiletého Lukáše (jméno jsme z důvodu ochrany soukromí vyměnili). Lukáš vyrůstal v rodině, kde otec pil a syn byl pravidelně konfrontován s domácím násilím. Jednoho dne to nevydržel a utekl z domu. Zasáhly úřady a Lukáše svěřily k pěstounům, právě proto, že v jeho rodině nebylo bezpečno. V té době se Lukášova maminka obrátila na P-centrum.

  S Lukášovou maminkou jsme tady u nás v P-centru pracovali na tom, co a jak změnit, aby se poměry v jejich rodině zlepšily, jak jí pomoci být „dobrou mámou“, jakou sama chtěla být. Co udělat, aby se Lukáš mohl vrátit domů. popisuje ředitelka P-centra Dagmar Krutilová. To se podařilo a Lukáš se po čase vrátil domů a s mámou dál docházeli do P-centra.

  Kouzelnická sobota se odehraje v sobotu 9. února od 15:00 do 17:30 v Kině Metropol. Divadlo Tramtarie tam zahraje svou novou pohádku O popleteném kouzelníkovi. Foto Divadlo Tramtarie

  Lukáš byl velmi citlivé a vnímavé dítě a okolnosti, ve kterých vyrůstal, vedly k tomu, že byl uzavřený a málo si důvěřoval. I když byl „šikovný“ a chytrý, ve škole měl potíže – v atmosféře napětí se doma totiž nedokázal připravovat do školy. V P-centru měl k sobě k dispozici dobrovolnici, která mu pomáhala naučit se zvládat školní povinnosti, a terapeuta, s nímž probrali spoustu věcí, které ho trápily. Rozebírali spolu, co ho vedlo k tomu, že utekl z domova a co by potřeboval, aby se situace zlepšila. Lukáš postupně nabyl sebedůvěry, naučil se zodpovědnosti, otevřeněji mluvit o sobě, o svých potřebách, hovořit s vrstevníky, a tak si udržovat kamarády. Naučil se problémy řešit jinými způsoby, než útěkem. Matka s dětmi mezitím násilnického otce opustila. Oba, matka i Lukáš, ušli velký kus cesty. Věci se začaly lepšit, když jsem poznal, že na to nejsem sám, komentoval situaci sám Lukáš.

  Výtěžek benefice zajistí pravidelný kontakt s terapeuty nebo třeba doučování. Za podporu Divadla Tramtarie jsme moc rádi, každý rok se na nás totiž obrací více a více rodin a vždy nás těší, když děti nakonec uspějí, překonají těžkosti a zařadí se jako spokojení a úspěšní mezi své vrstevníky. upřesňuje ředitelka P-centra Dagmar Krutilová.

  Více informací a vstupenky na sobotní akci naleznete na www.divadlotramtarie.cz. Více informací o P-centru na www.p-centrum.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2019

  Komentáře k článku: Divadlo Tramtarie pomůže dětem, jako je Lukáš

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,